15 Kasım 2018

Girişiminizi Satmadan Önce Kendinize Sormanız Gereken 6 Soru

kendinize soru sormak
Yeni kurulan bir girişimde en zor olan kısım çoğunlukla yatırımcının bulunması durumu oluyor. Girişim sermayeleri veya melek yatırımcıların dikkatini çekip, ilk round yatırımını almak ve sonrasında işi büyütmek birçok girişimci için oldukça zor bir yol.

Bir diğer zorlu yolculuk ise girişiminizi ne zaman satacağınıza karar vermek diyebiliriz. Hangi aşamada bu kararı verip, gelen teklifleri nasıl değerlendirmeniz gerektiği ve doğru zamanda, en yüksek değerle şirketinizi nasıl satacağınız ve bunun gibi üzerinde düşünülmesi gereken birçok konu bulunuyor.

Şimdiye kadar birçok şirketin bu şekilde satın alındığına şahit olduk ve bu şirketler satın alma işlemleri sonrasında milyon dolarlık hatta milyar dolarlık şirketlere dönüştüler; (fakat bazıları da batmaktan kurtulamadı). Peki bir girişimi satmanın en iyi zamanı nasıl anlaşılır? Aslında bunun tam doğru bir cevabı yok; çünkü her zaman bazı kriterler beklenen gibi olmayacaktır ve mükemmel zaman ve ortam oluşmayabilir. Fakat yine de en iyi olabilecek zamanı tahmin edebilmek için girişimciler kendilerine bazı sorular sorabilirler.

Şirketin sağlam bir yönetim ekibi var mı?

İyi bir girişimin zirveye ulaşabilmesi için ekibin de çok iyi olması gerekiyor ve girişimi satın alma niyetinde olan şirketler, bu yönetici ekibin varlığını sorgulayacaklardır. Eğer şirketin yönetiminde iyi bir ekip varsa, girişimin değeri daha da artacaktır.

Şirketin satışının belli bir zaman alacağının farkında mısınız?

Girişiminizi satmak belli bir süreç gerektirir ve bu sürecin farkında olup, bu süreç boyunca bu konuya odaklanmak oldukça önemli. Bu süreç sırasında daha önce hiç karşılaşmadığınız hukuki terim ve konularla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden aceleci davranmadan, şirketin sahibi olarak tüm detayların üzerinde iyice durarak, karar vermek oldukça önemli.

İlgili dosya: Girişimcilik Nedir, Nasıl Başarılı Girişimci Olunur?

Satış oranınız ve karlılığınız artarak, şirket büyümeye devam ediyor mu?

Şirketinizi satmadan önce şirketinizin karlı bir şekilde büyümeye devam ediyor olması oldukça önemli. Satışlarınızın ve kazancınızın zirve noktasındayken, girişiminizi satmak en makul dönemlerden biridir. Çünkü ne zaman şirketiniz bu zirveden aşağıya doğru inmeye başlarsa, şirketin değeri de aynı oranda düşmeye başlayacaktır. Bu da tabii ki şirketi düşük bir değerle satmanız anlamına geliyor. Bu nedenle şirketiniz zirvedeyken, onu satmak kazançlı bir durum olabilir.

İçinde bulunduğunuz pazar ve bu pazardaki konumunuz nasıl?

İçinde bulunduğunuz pazar da şirketinizin satışını etkileyecek faktörlerden biri. Rekabetin bol olduğu bir pazarda mı yoksa daha niş bir alana yönelmiş dikey bir pazarda mı olduğunuz şirketinizin değerini belirlerken önemli bir faktör olabilir. Ayrıca pazardaki konumunuz da bu faktörler arasında ciddi bir önem derecesine sahip.

Niş bir pazarda güçlü bir konumdaysanız şirketinizin değeri bir o kadar artarken, rekabetin bol olduğu ve orta ölçekte bir paya sahip şirketseniz değeriniz diğer ihtimale kıyasla biraz daha düşecektir.

İleriye yönelik satış ve karlılığınızı sağlayacak rezervlere sahip misiniz?

Girişiminizi satın almak isteyen şirketler, ilerleyen zamanlarda da şirketinizin karlılığının devam ederek, büyümesini de doğal olarak isteyeceklerdir. Bu yüzden ileriye dönük satış ve karlılığınızı sağlayacak rezervlere sahip olduğunuzun garantisini bu şirketlere verebilmeniz gerekiyor. Eğer ilerleyen zamanlarda büyüme ve karlılığı sağlayamayacaksanız, şirketler girişiminizi satın almak istemeyeceklerdir.

Satış kararı öncesi bir geçiş planı hazırladınız mı?

Bir şirketin satışı çok da hızlı gelişen bir süreç olmuyor. Bu süreçler şirketlerin büyüklüklerine ve yasal düzenlemelere bağlı olarak kimi zaman 1 yıla kadar uzayabiliyor. Bu nedenle şirketinizi satmaya karar verdiğinizde bu işlemlerin bir yıl sürebileceğini ve buna göre hazırlık yapmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Eğer bu geçiş planını hazırlamazsanız, bir yıllık bir kayıp yaşayabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Daha yeni satım alım aşamasından geçtik. Bu planları hiç yapmadım iyi ki de vazgeçmişim satmaktan 🙂

  2. Bugüne kadar yüzden fazla firma için şirket satın alması işlemi yaptım. Fakat maalesef bu önerilerinizi kullanan çok fazla kişi yok. Başarılı bir yazı olmuş tebrik ediyorum.

  3. bu tarz bilgileri bilmeden etmeden yaşıyor iş dünyamız.

  4. Bilgilendirici bir makale olmuş elinize sağlık

Fikrini söyle

*