18 Kasım 2018

GittiGidiyor’un 2012 Yıl Sonu Hedefi: Yüzde 50 Büyüme [2012/13 Dosyası]

Türkiye’nin en büyük e-ticaret sitelerinden GittiGidiyor, geride bırakmaya hazırlandığımız 2012 yılını nasıl değerlendiriyor ve 2013 yılı için ne gibi hazırlıklar içinde?

Aralık ayı sonuna kadar 20’den fazla e-ticaret, altyapı sağlayıcısı, kargo ve mobil ödeme şirketinin 2012 değerlendirmelerini ve 2013 öngörülerini aktaracağımız bu büyük dosyaya GittiGidiyor‘u temsilen Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman‘ın görüşleri ile başlıyoruz.

Birçoğunuzun bildiği gibi dünya devlerinden eBay, Nisan 2011’de GittiGidiyor’un yüzde 93’ünü satın almıştı ve şirketin değeri 217,5 milyon dolar olarak belirlenmişti. Tabi o tarihten beri çok zaman geçti, şirket daha da değerli hale geldi. Peki eBay’in katılımıyla GittiGidiyor’da neler değişti?

Kayaman: eBay’in GittiGidiyor satın alması sonrası yaklaşık 1 sene entegrasyon ile geçti. Uyum sağlama sürecinde ek olarak ‘Hukuk’ ve ‘Market Place’ departmanları kuruldu. İK ve finansal sistemlerimizde değişiklikler oldu, bu sistemler eBay ile uyumlu hale getirildi. eBay satın alması neticesinde gelişen ‘Market Place’ ile Satış ve Pazarlama birimlerimize işe alımlarımız devam ediyor. Ayrıca Avrupa’da farklı fonksiyonları temsil eden yaklaşık 40 kişilik bir ekipten de destek alıyoruz. Entegrasyon sonrası toplamda 44 kişilik işe alım gerçekleşti.

Gittigidiyor’un eBay’in standartlarına göre yenilenen yeni ofisi toplam 1.900 m2’lik bir alanı kaplıyor

2011 yılında 2010’a göre %20 oranında bir büyüme yaşadıklarını belirten Kayaman, 2012 yılının üçüncü çeyreği tamamlanmadan 2011 yılı cirosunu yakaladıklarını ve 2012 sonunda ise %50 oranında bir büyüme hedeflediklerini belirtiyor. 2011 sonunda 7 milyon 250 bin civarında olan GittiGidiyor üye sayısı ise şu an 8 milyonun üzerinde bulunuyor. Hem ciro hem de üye sayısındaki bu artışlar GittiGidiyor gibi olgunluk döneminde sayılabilecek olan bir e-ticaret şirketi için epey olumlu gözüküyor.

Türk e-ticaretine dışarıdan bakan (ya da içeri girmek isteyen diyelim) birçok kişiye göre e-ticaretin köşe başları belli olmuş durumda. Yani masaya önce oturanlar pastanın büyük dilimlerini önüne almış gibi gözüküyor. Bu görüşe kısmen katılmakla beraber özellikle yurt dışından yapılacak olan girişlerle pastanın bazı dilimlerinin tekrar dağıtılması mümkün olabilir. Bu konudaki görüşlerini de aldığımız Kayaman, sektörün son zamanda yaşadığı hızlı büyümeye dikkat çekti ve bu hızlı büyümenin doğal bir eleminasyonu beraberinde getireceğini belirtti: “Asıl önemli olan hızlı büyümek değil karlı büyüyebilmektir. Bu sebeple sadece büyümeye odaklanmış girişimler zaman içinde sorunlar yaşayacaklar ve değişim bu noktada yaşanacak. Yani daha planlı, stratejisini daha karlı bir büyüme üzerine kurmuş şirketler ayakta kalabilecek.”

Kayaman: Rocket Internet‘in Türkiye’den çıkışı gibi bir takım olumsuz görünen gelişmeler yaşansa da bu çıkışın başka etkenleri olduğuna inanıyorum. Sektöre genel olarak bakarsak olumlu gelişmeler de yaşanıyor. Çiçeksepeti.com’un Amazon’dan, Lidyana.com’un Ru-net’ten, Evidea’nın Tiger Global’den yatırım alması gibi. Ülkemizde dikey alanda hala yeni girişim yapılabilecek alanlar mevcut ve önümüzdeki 5 yıl boyunca gelişmeler görülecektir. Özellikle kadınlar internetten daha çok alışveriş yapmaya başladı. Tekstil, kozmetik, takı ve mobilya sektörlerinin özellikle büyüyeceğine inanıyorum.

E-ticaretin büyümesi, rakamların pozitif ivmesi ve hizmet kalitesinin artması gibi kriterlerle sektörün büyüdüğünden bahsediyoruz ama unutulanlar arasında sektörün büyümesiyle aynı anda beliren istihdam konusu var ve bu konu 2012 yılında birden fazla kez tartışıldı. Sektörün büyüklüğünün gençlerin ilgisini çektiğini belirten Kayaman, GittiGidiyor’un istihdam noktasında bir sıkıntı yaşamadığını söylüyor: “GittiGidiyor’da çalışan memnuniyeti üst seviyelerdedir, aynı şekilde şirkete bağlılık da öyle. eBay standartlarında ofisimiz ve çalışanlara sağlanan şartlar gibi bir takım avantajlarımız olduğu için çalışılmak istenen bir şirketiz. Bu tip sebeplerden dolayı kendi adımıza bir sıkıntı yaşamıyoruz.”

Gittigidiyor Satış ve Pazarlama Direktörü Hakan Kayaman

Son iki sene içerisinde bol bol şahit olduğumuz yabancı yatırımlardan 2013 yılında da görüp göremeyeceğimizi sorduğumuzda Kayaman, GittiGidiyor’un eBay tarafından satın alınmasıyla beraber gözlerin Türkiye’ye çevrildiğini hatırlattı ve pozitif bir tablo çizdi: “Çiçeksepeti, Yemeksepeti, Markafoni, Trendyol gibi başarılı girişimler de yatırım almayı başardı. Bu trendin devam edeceğine inanıyorum. 2013 yılında e-ticaret sektöründe 2012 yılına göre daha büyük bir hacim bekleniyor, potansiyeliyle yabancı yatırımcıların ilgisini çelebilecek seviyede e-ticaret sitelerinin sayılarının artacağına inanıyorum.”

2013 yılında GittiGidiyor’un Google ve Facebook ile reklam satın alma ortaklıklarını devam ettireceğini belirten Kayaman, 2012 yılında gazete ilanları da verdiklerini hatırlattı ve ayrıca tanıtım çalışmalarının farklı farklı mecralarda 2013 yılında da devam edeceğini açıkladı. Mobil tarafta da projelerinin devam ettiğini söyleyen Kayaman, 2012’nin Aralık ayında hem iPhone uygulamalarının yenilenmiş olacağını ve hem de Android için hazırladıkları mobil uygulamanın hayata geçeceğini belirtti. Bu uygulama ile Türkiye’de ilk defa mobil cihazlar üzerinden ‘hem alım hem satım’ yapılabilecek.

Son olarak 2013 yılının trendinin ne olacağını sorduğumuz Kayaman kısa ve net bir cevap verdi: Mobil dünyada var olmak.

Kayaman: Mobil uygulamalar, dünyada ve Türkiye’de en önemli trendlerden biri haline geldi. eBay 2011 yılında 69 milyar dolarlık işlem hacminin 5 milyar dolarını mobil satışlardan elde etti. 2012 yılında eBay’in mobil payının %10 seviyelerinin üstünde olması planlanıyor. Biz de aynı şekilde mobil e-ticaret hacmini artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*