18 Kasım 2018

Gittigidiyor’un Yeni Logosu ve 2013 Yılı Rakamları

gittigidiyor logo yeni
E-ticaret sektörünün son yıllardaki gelişimi ve GittiGidiyor’un büyüme trendi ve yıl sonu değerlendirmesinin açıklandığı basın toplantısında aynı zamanda Gittigidiyor’un yeni logosu da görücüye çıktı.

İlgili dosya: GittiGidiyor’un 2012 Yıl Sonu Hedefi: Yüzde 50 Büyüme [2012/13 Dosyası]

Gittigidiyor’un yeni logosunun ve reklam çalışmasının tanıtıldığı basın toplantısında hem şirket hem Türkiye hem de global pazarla ilgili veriler paylaşıldı.

2013’te %80 büyüyen Gittigidiyor’un ilk ay içindeki üye sayısı 8,5 milyondu; fakat bugünkü basın toplantısında paylaşılan verilere göre şirket üye sayısını 9,5 milyona çıkardı. Bu yıl içinde %80 büyüyen şirketin 2012 yılındaki büyüme oranı %46’ydı.

Gittigidiyor üzerinden her 3 saniyede 1 ürün satıldığını da belirten Gittigidiyor Genel Müdürü Cenk Angın, ayda ortalama olarak 750 bin ürün satıldığını ve bu ürünlerin %83’ünün sıfır ürün olduğunu da dile getirdi.

Gittigidiyor, Avrupa’daki en başarılı eBay şirketleri arasında 5. sırada

Şirket yılın ilk 9 ayında aylık 27 milyon ziyaret, 12 milyon da tekil ziyaretçiye ulaştı. Bu rakamlarla beraber Türkiye’nin, eBay‘in Avrupa’da faaliyet gösteren 5. büyük ülke konumuna geldiği de toplantıda dile getirildi. Angın, hedeflerinin Avrupa sıralamasında ilk üçte yer almak olduğunun da üzerinde durdu.

Basın toplantısında Gittigidiyor’un yeni logosu da basına tanıtıldı. Yeni logonun yanı sıra Gittigidiyor yeni reklam filmini de basın toplantısında yayınladı. Stop motion tekniği ile çekilen bu reklam filmi 60 kişilik bir ekibin 3 günlük çalışmasıyla ortaya çıktı ve reklam filminde yaklaşık 1000 kare fotoğraf kullanıldı.

Angın, Türkiye’nin ilk stop motion reklam filmi olma özelliğini de taşıyan bu çalışmanın her saniyesi için 20 kare fotoğraf ve yaklaşık 250 ürün kullanıldığını da söyledi.

Angın, Gittigidiyor’un yeni logosu içinse şunları söyledi:

Günümüz dijital teknolojisi, hayatımızı ve alışkanlıklarımızı değiştirirken, yeni fırsatları da beraberinden getiriyor. Artık her şey çok daha hızlı ve dinamik ilerliyor. Biz, alıcılarla satıcılar arasında kurduğumuz bağ ile hayatlarına “artı değer” katıyoruz. Hızla büyümemizi de bu anlayışa borçluyuz. Yenilenen logomuz da bu artı değeri ve eBay ile olan organik bağımızı vurguluyor.

Düzenlenen basın toplantısında Türkiye internet sektörüne dair rakamlar da paylaşıldı. Bu verilere göre Türkiye’deki internet kullanıcı sayısı 37 milyon civarında ve bu sayı ile Avrupa’da 5. sıradayız. Türkiye’nin önünde olan ülkeler ise Rusya, Almanya, İngiltere ve Fransa.

gittigidiyor-eski-yeni-logo

Türkiye pazarında kullanıcıların %42’si teslimat süresinden memnun olmadığını ve her üç kullanıcıdan biri hızlı teslimat için ekstra ücret ödemeye razı olduğu da belirtiliyor. Kullanıcıların üçte ikisi alışveriş yaparken kargo alternatifi arıyor ve kullanıcıların %63’ünün satın alma işlemi öncesinde iade koşullarını incelediği de toplantıda verilen rakamlar arasında yer alıyor. Kullanıcıların %75’i satıcıların kargo takip hizmeti sunmalarını istiyor.

Gittigidiyor’un trafiğinin yüzde 13’ü mobilden

Türkiye’de 20’den fazla yabancı yatırımcı ve 14.000’den fazla kayıtlı e-ticaret sitesi bulunuyorken, 15 yaş üzeri kişi başına 3 adet kart bulunmakta. Türkiye’deki mobil kullanım oranı %90 civarında yani 67 milyon kişi mobil kullanıyor. 3G kullanımına bakıldığında ise bu oranın %60’larda olduğunu görüyoruz.

2012 yılında 14 milyar dolarlık bir internetten işlem hacmi görüldüğünün de üzerinde durulurken 2013 yılında bu oranın dolar bazında %29 daha arttığı da dile getirildi.

İlgili haber: GittiGidiyor.com 2013’ün İlk 6 Ayında Yüzde 90 Büyüdü

Gittigidiyor’da ise bugüne kadar toplamda 30 milyon ürün satılırken, şirketin mobil uygulamalarının indirilme sayısı 1 milyonu geçmiş durumda. Siteye gelen trafiğin %13’ü ise mobil cihazlardan gelmekte. Angın, 2013’ün 3. çeyreğinde iPad uygulamamızı yayınladıklarını ve önümüzdeki günlerde de Android tablet uygulamızı da çıkartmayı planladıklarını da dile getirdi.

Gittigidiyor’un hedeflerinin de üzerinde durulan toplantıda Angın, alıcı ve satıcılara sınır ötesi ticaret imkanı getirmek istediklerinin üzerinde dururken, mobil işlem hacminde Türkiye’deki pazar lideri olmak ve bu liderliği devam ettirmek istediklerini söyledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Serhat der ki:

  Çok karanlık bir resim seçmişsiniz. Yeni logo oldukça başarılı.

  • Batuhan Apaydın der ki:

   Logonun dijital hali paylaşılmadan hemen yayınlamak istedik. Birazdan dijital hali eklenecek yazıya. Teşekkür ederiz 🙂

 2. Mehmet der ki:

  Yeni logo çok güzel olmuş. Elbette bir sürü farklı mesajı vardır. Hayırlı olsun..

 3. Logo başarılı yenilik güzel, fakat eski logo yıllarca insanların gözünde yer etmiş. Dolayısıyla ziyaretçi düşüşü yaşayabilirler

 4. Android telefonlardaki “Google Fotoğraflar” logosunu andırıyor.

 5. logo ve reklam filmi çok güzel ama sanki büyüme oranları biraz yüksek gibi geldi.

 6. Cenk angın’ın dünyayı geçtim Türkiye’den haberi yok!

  “Angın, Türkiye’nin ilk stop motion reklam filmi olma özelliğini de taşıyan bu çalışmanın her saniyesi için 20 kare fotoğraf ve yaklaşık 250 ürün kullanıldığını da söyledi.”

  Alın Stop-motion Türk reklamları:

  Show Radyo: http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/70895/show-radyo-reklami-stop-motion
  THY Fly Turkish: http://www.youtube.com/watch?v=Ypi0KD-jTpA

 7. google fotoğraflar logo su ile çok benzer bence

  http://www.e-dishekimi.com/images/gg.jpg

Fikrini söyle

*