16 Kasım 2018

Global Arama Reklamcılığında 1. Çeyrek Raporları Gelmeye Başladı

Search Advertising 2

Mart ayını geride bırakmamız ile birlikte 2015’in ilk çeyreği de geride kaldı. İkinci çeyreğin daha ikinci günündeyken, ilk çeyrek raporları gelmeye başladı. Uzun süre boyunca nasıl bir seyir izleyeceği merak edilen arama reklamları, görünüşe bakılırsa tüm beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi. İlk gelen raporlara göre, arama reklamcılığı 2014’ün ilk çeyreği ile karşılaştırıldığında %25 artış gösterdi.

Mobil aramalarda ise reklam harcamaları, yine yıldan yıla %81 gibi çok büyük artış göstermiş durumda. IgnitionOne tarafından yayınlanan bu rakamlara göre, arama reklamlarındaki bu artış son 6 yılın en yüksek artışı.

Programmatic görüntüleme ise yıldan yıla %36 artarken, Facebook Exchange harcamalarda %46 artış gösteriyor.

ignitionone-searchmarket-q1-2015

Yıldan yıla arama reklamları harcama verileri

 

Google‘ın reklam konusunda düşüşte olduğu veya olacağı, çünkü reklamcıların bazı Google uygulamalarından rahatsız oldukları düşüncesi bu rakamlar ile yalanlanmış oluyor. Dijital pazarlama hızla büyümeye devam etmesi bir yana, büyüme hızını da artırıyor. Google da dijital pazarlama ile büyüyor.

Rapor mobil platformlardaki arama reklam harcamalarını tablet ve telefon olarak iki gruba bölmüş. Buna göre tabletlerdeki artış %39 iken, cep telefonlarındaki artış %81. Mobil görüntüleme ise 2015’in ilk çeyreğinin en trend mecrası oldu. Yıldan yıla mobil görüntüleme reklam harcamalarındaki artış %143, izlenimler ise %85 arttı. Yani basitçe bir yıl içerisinde mobil görüntüleme reklam pazarı iki kattan fazla büyüdü diyebiliriz.

Rapordaki çok önemli bir diğer rakam ise, Yahoo ve Bing arama motorlarındaki arama reklamları harcamalarının %26 oranında artmış olması. Bu da, Google’ın artık yavaş yavaş tekelliğini kaybetmeye başladığını ve ilk zamanlarındaki gibi daha agresif bir strateji sergilemezse zaman içerisinde büyümesinin yavaşlayacağı öngörülüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*