18 Kasım 2018

Global Kullanıcılarının Üçte İkisi, Ayda Bir Kez Online Alışveriş Yapıyor

3 te 2E-ticaret dünyanın çeşitli bölgelerde iş modeli, satış hacmi, tüketici alışkanlıkları açısından farklılaşsa da global bir bütün olarak yükselmeye devam ediyor.

GlobalWebIndex‘in 31 ülkede 61.000 kullanıcı üzerinde yaptığı araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 90‘ı bir ürünü satın almak ya da araştırmak için interneti kullanıyor. 2012’nin 2. ve .4 çeyreğini kapsayan araştırma gösteriyor ki kullanıcıların yüzde 66‘sı  tablet, akıllı telefon ve bilgisayarlarını bu ürünü satın almak için kullanıyor.

Yapılan alışverişin hangi cihaz üzerinde yoğunlaştığını incelersek; Birleşik Krallık ve Amerika’daki kullanıcılar, bilgisayar aracılığıyla alışveriş yapmaya eğilimliyken, Asya-Pasifik kullanıcıları mobil telefondan alışveriş yapmayı tercih ediyor. Akıllı telefonların ise yükselişi devam ediyor. 2010 yılında mobil telefonların online alışverişe katkı oranı yüzde 10. 2012 yılının sonunda ise bu oran yüzde 30‘lara ulaşmış durumda.

Katılımcıların yüzde 69‘u satın aldıkları ürün hakkında blog, mikro blog ya da diğer sosyal medya kanalları üzerinden geri dönüş yaparken, Polonya yüzde 77 ile alışverişten en çok bahseden ülke. Mobil cihazların çıkış noktası Amerika olmasına rağmen, Çin, Singapur, Hong Kong, Endonezya, Hindistan, Malezya ve Vietnam gibi ülkeler, bu cihazları e-ticaret için en çok kullanan 7 ülkeyi oluşturuyor.

Araştırmada dikkat çeken diğer bilgiler;

  • Global tüketicilerin online alışverişte en çok tercih ettiği ürünler, kitap, giyim ve seyahat kategorilerinde toplanıyor. Otomobil, çamaşır deterjanı ve alkol online alışverişte rağbet görmüyor.
  • Çinli kullanıcıların yüzde 80’i son 1 ay içerisinde internetten alışveriş yaptığını belirtirken, yüzde 40’i ise tercihlerinin akıllı telefon ve tablet olduğunu söylüyor.
  • İnternette en çok aranan başlıklar ise, masaüstü bilgisayarlar, mobil telefonlar ve seyahat.


Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*