16 Kasım 2018

Global Mobil Perakende Hacmi 10 Milyar Dolar

1 - KopyaÖdeme sistemleri çözüm sağlayıcısı Adyen’e göre, akıllı telefonlarla tabletler üzerinden yapılan mobil alışveriş global dijital perakende hacminin yüzde 28,7’sini oluşturuyor ve bu sayı her geçen gün artıyor.

Büyük ekran mobil alışverişi artırıyor

Adyen’in yayınladığı Mobil Ödemeler Endeksi’ne göre dünyada mobil alışveriş oranları değişiyor ve akıllı telefondan alışveriş yapanların sayısı tabletle alışveriş yapanlardan daha hızlı artıyor. Araştırmaya göre, 2015 ikinci çeyreğinde mobil browser alışverişleri içinde akıllı telefonların payı yüzde 64,1 oldu (geçen çeyrekte yüzde 61,8). Adyen raporu mobil uygulamalar ile yapılan alışverişleri hesaba katmıyor.

Satış hacmi 10 milyar dolar

Adyen Kuzey Amerika Başkanı Kamran Zaki, büyük ekranlı akıllı telefonların satışları arttırdığını ve global perakende mobil satış hacminin 10 milyar doları aştığını söyledi. Zaki’ye göre bunun sebebi müşterinin tabletini genellikle evde bırakması.

En çok otel rezervasyonu yapılıyor

Mobil perakende hacmi özellikle otel rezervasyonu, müzik satın alma, kulüp üyelikleri ve konser biletleri gibi dijital ürünlerde hızla artıyor. Bu kategorilerde akıllı telefon payı yüzde 26, tablet payı ise yüzde 8. Bilgisayar ve kitap gibi fiziksel ürünlü online alışverişlerde ise tabletlerin payı yüksek: Tabletler yüzde 19, akıllı telefonlar yüzde 12.

Toplam online alışverişte 2015 birinci çeyrekte toplam mobil cihaz payı yüzde 27,2 iken ikinci çeyrekte bu oran yüzde 28,7 oldu. Bu noktada en büyük pay iOS’e ait. iPhone payı yüzde 35,6, iPad payı yüzde 28,5, Android telefon payı yüzde 28,3 ve Android tablet payı yüzde 7,4.

Hangi cihazla kaç dolar alışveriş yapılıyor?

Ayden araştırması bu konuda da ilginç sonuçlar sağladı: E-ticaret perakendesinde en çok gelir getiren mobil cihaz iPadler (ortalama 115 dolar), ardından Android tabletler (93 dolar), iPhone’lar (82 dolar) ve Android telefonlar (75 dolar).

Mobil alışverişte yüzde 44,8 payla dünya lideri İngiltere ve İngiltere Apple Pay’in en çok yatırım yaptığı ülke olarak öne çıkıyor.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*