17 Kasım 2018

Global Reklam Yatırımının Yüzde 75’i Facebook Üzerinde

global

2014 yılında global sosyal reklam pazarı %41 büyüyerek 15,3 milyar dolar seviyesine dayandı. Ve Facebook, Çin’de bir varlığı olmamasına rağmen bu pazarı neredeyse tamamen domine etmiş durumda.

Strategy Analytics tarafından yayınlanan rapora göre Facebook, bu global sosyal reklam pazarı yatırımlarının %75’ine sahip. Yani 11,47 milyar dolar Facebook üzerinden dönüyor. Karşılaştırmak gerekirse, Twitter pazarın %8’ine sahip ve 1,2 milyar dolarlık kısmını yönetiyor görünüyor.

Rapor ayrıca bu yılın sonunda global sosyal reklam pazarının 19,8 milyar dolara ulaşacağını, 2016 yılında ise 24,2 milyar doları geçeceğini öngörüyor.

Raporda ayrıca dünya tarihinde ilk kez toplam sosyal medya kullanıcı sayısının 2 milyarı geçtiği kaydediliyor. 1,4 milyar kullanıcı ile Facebook bu oranın %68’ine sahip. Ayrıca, toplam sosyal medya kullanıcılarının %25’inin bulunduğu Çin’de Facebook’un hiç bir resmi varlığı yok.

Dijital medya içeriği entegrasyonunu geliştiren ve böylece daha çok kullanıcının aktif olarak sosyal platformlara gelmesini sağlayan büyük sosyal medya siteleri sayesinde, sosyal ağ pazarlamacılığı tüm coğrafyalarda güçlü büyüme kaydediyor. Her ne kadar şu anda Facebook bu pazarda çok açık ara öncü olsa da, Çin’de resmi olarak bulunmayışı QZone ve Tencent Weibo gibi yerel sosyal ağların dijital reklam pazarlama sektöründe kendilerine yer edinmelerini sağlıyor.

Rapordan bazı ilgi çekici rakamlar

  • Sosyal ağ kullanıcılarının neredeyse yarısı (%46) Asya Pasifik bölgesinde.
  • Nüfusa oranlandığında en yoğun sosyal ağ kullanıcısı Kuzey Amerikada (%64) bulunuyor. Batı Avrupa %55 oran ile bu konuda ikinci sırada.
  • ABD sosyal ağ reklam yatırımları pazarının lideri konumunda. Oransal olarak yatırımların %41’i, yani 6,2 milyar dolar ABD’de gerçekleşiyor. Geçen yıla göre ABD pazarı %35 arttı.
  • İngiltere ise %8,2 oran ile sosyal ağ reklam harcamalarında ikinci sırada. Üçüncü sırada ise %8 ile Çin var.
  • ABD, kullanıcı başına reklam harcamaları konusunda da birinci sırada. 2014 yılında kullanıcı başına 31,37 dolar harcanmış. 2015 sonunda bu rakamın %27 artarak 39,84 dolara çıkması bekleniyor.
  • 2015 sonunda sosyal ağ kullanıcılarının nüfusu 2,2 milyara çıkacak, yani dünya nüfusunun %31’i.
  • 2019 yılının sonunda ise sosyal ağ kullanıcı nüfusunun 2,72 milyara çıkıp, dünya nüfusunun %36’sını oluşturması bekleniyor.

Raporu buradaki sayfadan indirebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*