18 Kasım 2018

Global ve Yerel Pazarda E-Ticaret Lojistiği Trendleri

Konuk yazarımız Onur UZUN özel bir e-ticaret şirketinde lojistik uzmanıdır.

Lojistik, e-ticaretin en büyük darboğazlarından olabileceği gibi, doğru yapıldığında müşteri memnuniyetinde büyük artışlar gerçekleştirebiliyor. Konuk yazarımız Lojistik Uzmanı Onur Uzun, global ve yerel pazarlarda e-ticaret lojistiğinin geleceğine ışık tutuyor.

Elektronik ticaretin popülaritesini uzun seneler daha kaybetmeyeceği su götürmez bir gerçek olarak anılmaktadır. Bu sihirli pazarın sürdürülebilirliğinin sağlanması ve işlevselliğinin artması için tür ve işleyiş açısından hangi stratejik basamakların tırmanılarak yaratılacağı hakkında yoğun araştırma ve tahminler devam etmektedir.

Şirketlerin kendilerine yeni satış kanalları bulma çabaları, çok yüksek hızlarda artan internet kullanıcı sayısı ve sosyokültürel değişimler sonucunda zamanın etkin ve verimli kullanılma çabası e-ticaret sektörünü ülkemizde ve dünyada çığ etkisiyle büyütmekte olup, artan arzın karşılanabilmesi teknolojik hale getirilmeye çalışılan klasik entegre lojistik yöntemleri ile sağlanmaya çalışılmaktadır.

İlk örnekleri ülkemizde de görülen özel alışveriş kulüpleri daha sonraları popülaritesini teknoloji ve elektronik alışverişlerine kaptırmış olsa da e-ticaret lojistiği, standart kargo süreçlerine yüklenmeye çalışıldığında teoride düşünüldüğü kadar etkin kullanılamayan bir kavram haline dönüşmektedir. Demografik açıdan ülkemizin en uç noktalarının bile kargo süresi teoride 2 gün olarak ölçülmekte olup bu durum global bakışta basitçe lojistik yapının da Türk e-ticaretine avantaj sağladığını düşündürse de global standartlardan kalite olarak oldukça düşük seviyede yer alan kargo sektörü, pratikte azımsanamayacak miktarda problemler yaşatmaktadır.

Kargo şirketlerinin;

  • Kalifiye çalışan bulma ve barındırma problemleri – Acente yapıları
  • Teslim sürelerinin uzun olması ve birden fazla denemede dağıtılma problemleri
  • Şube ve acentelerin ulaşılabilirlik (iletişimsizlik) problemleri
  • Teknolojik uyum problemleri
  • Mobil ve taşra alan ulaşılabilirliği , dağıtım ağı problemleri
  • Yeterli ve e-ticaret uyumlu ürün seçeneklerinin kısıtlı olması

Ana başlıklarında toplanabilecek problemler, güncel Türk e-ticaretinin sahada yaşadığı zorlukları oluşturmaktadır.

Dayanak makalede yer alan global pazar bilgileri ve bilinen Türk e-ticaret şirketlerinin gözlemlenebilecek pazarlama stratejileri, müşterilerin daha sık alışverişler yapması üzerine hedeflenmeye başlamıştır. Bir kaç yıl öncesinde göremeyeceğimiz sıklık ve ulaşılabilirlikte FMCG , rutin günlük market ürünleri pazarlamasının yoğunlaştığı dönemde tedarik zinciri yatırımlarının şirket odağından müşteri odağına sevki gündeme gelmektedir.

Hedef kitlenin sürekliliğini sağlayabilmek adına ürün ve maliyet açısından beklentilerin tam olarak karşılanmasının ardından hizmet olarak da bu tatminin sağlanması gerekir, nitekim hiç kimse evi veya ofisine sipariş ettiği bir hızlı tüketim ürününün günler sonra kendisine teslim edilmesini beklememektedir.

Çözüm Lokalizasyon mu?

amazon lojistik

Global pazar lideri Amazon, tedarik zinciri yapısını milyarlarca dolar harcayarak Amerika’nın mümkün olan en fazla noktasına aynı gün içerisinde teslimat yapabilme kapasitesini genişletmeye çalışmaktadır. Ayrıca Relay Foods, Peapodpromo, FreshDirect , Good Eggs gibi dev market ürünleri satıcıları da lokal dağıtım ağları kurarak hızlanmaya başlamış, “Shopping Express” adlı Google projesi de San Francisco içerisinde test aşamasına geçmiştir.

Sektörün ülkemizde henüz gelişmekte olduğunu belirterek tüm yukarıda açıklanan gerekçeler ve başarıları her manada kabul görmeyi hak eden global pazar liderlerinin stratejileri göze alındığında, tedarik zincirinin mümkün olabilecek en fazla miktarda son kullanıcıya yakınlaştırılarak konumlandırılması gerektiği su götürmez bir gerçek haline gelmiştir. Müşterinin satın alma aksiyonundan sonraki ürünün kendisine teslim edilme süresinin e-ticaret firmasının en büyük başarı göstergelerinden biri haline gelmesi, ölçülebilir performans adına son derece doğal karşılanmalıdır.

Bu aşamada firmaların aynı gün içerisinde teslimat seçeneğini sadece İstanbul yerine mümkün olan tüm büyük şehirlere kurarak söz konusu noktalara aynı gün, çevre bölgelere ise en geç ertesi günü teslimat ağlarını standart kargo firmalarının haricinde daha özel ve butik olarak kurması; devamlılığın, müşteri hizmeti ve iletişiminin, hizmet standartlarının en azından günümüz için maksimize edilmesini sağlıyor olacaktır.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Türkiyede kargo çalışanı olarak istihdam edilen 50 bin kişiyi yarın 5 milyon işçi arasından seçeceğiniz 50 bin kişi ile değiştirin, hizmet kalitesinde hiç bir değişiklik olmaz. Aleni hak ihlalleri ve hırsızlıklarda kısmen azalma olur, zira en azından yeni gelecek 50 bin kişi işin çakallıklarını daha öğrenmemiş durumda olacaktır.

    Öte yandan e-ticaretin büyük oyuncularının veya etid gibi örgütlerin e-ticaretin can damarı olan lojistik alanında da girişim ve çalışmalara gitmesi gerekir. Don gömlek dikeyinde ciro üretip sektör büyüyor olarak raporlamak e-ticareti bir yere götürmez. (bence)

Fikrini söyle

*