13 Kasım 2018

Gmail’in Yeni Sekmeleri Kullanıcı Davranışlarını Olumsuz Etkilemişe Benzemiyor

gmail-yeni-sekmeler
Dünyada en çok kullanılan e-posta ağlarından biri olan Gmail’in geçtiğimiz Temmuz ayında sekmelerinde yaptığı değişiklikler, e-posta pazarlaması yapan markalardan; kullanıcılara kadar herkeste endişe yaratmıştı. Gelen kutusunu, ‘’Birincil’’ , ‘’Sosyal’’ ve ‘’Tanıtımlar’’ şeklinde sekmelere ayıran Gmail, bu kategorilerde yer alan markaların kafalarında soru işaretleri oluşturmaya başlamıştı. Vereceğimiz haber ise, e-bültenlerin sonu mu geliyor?, e-posta pazarlaması nasıl etkilenecek?, kullanıcı alışkanlıkları değişti mi? gibi sorularla kafa yoran pazarlamacıların yüreğine, en azından şimdilik su serpecek cinsten.

StrongView, tüm bu endişeleri göz önüne alarak ‘’Gmail Tabs Consumer Survey 2013’’ adlı bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, kullanıcıların yüzde 37,4’ü yeni sekmelerin gelen kutularını yönetme konusundaki faydası anlamında olumlu fikri olduğunu belirtiyor. Bu kitlenin yüzde 20’si, yeni gelen kutusu sekmelerinin e-posta okuma aktivitelerini kolaylaştırdığını; yüzde 17,4’ü ise çok az faydası olduğunu düşünüyor.

Araştırmanın akıllardaki soru işaretlerini bir nebze olsun yok edecek kısmı ise şöyle: Kullanıcıların yüzde 47,3’ü, Gmail’in yaptğı yenilik sonrasında e-posta alışkanlıklarında bir değişiklik olmadığını söylüyor. Bu da, en azından yakın zamanda, kullanıcıların alışkanlıklarında pek bir değişiklik olmayacağı hakkında fikir veriyor.

Kullanıcıların marka e-postalarını açma ve okuma oranları hakkında genel veriler ise şöyle: Yüzde 76,6’lık büyük grup bir kullanıcı, favori markalarının yolladığı e-postalar ile ilişkilerinde hiçbir değişiklik olmadığını belirtiyor. Markaları korkutan, kalan yüzde 46.4’lük kesim ise tanıtımlar sekmesini haftada bir kereden az kontrol ettiğini söylüyor.

Return Path ise Gmail’in yeniliğini default olarak kullanıcılara sunmasından bir hafta sonra üç çeşit kullanıcı tepkisiyle karşılaşıldığını ortaya koydu. E-postalarını düzenli olarak kontrol eden yüzde 11’lik ilk grup, sekmelerin kategorilendirilmesinden önce pazarlama e-postalarının 58,64’ünü okuduğunu söylerken bu oran; yenilik sonrasında ise yüzde 59,88’e çıkıyor. Normal aralıklarla e-posta kontrolü yapan yüzde 88’lik gruptaki okuma oranı ise yenilikten önce yüzde 10,55 iken sonrasında 9,81’e düştüğü görülüyor.

Ancak her ne kadar bu yüzdeler, e-postaların okunma ve açılma oranları hakkında belli fikirler verse de, henüz çok yeni olan Gmail’in bu inovasyonu hakkında kesin yargıya varabilmek için kullanıcıların uzun vadeli tepkilerine bakmak daha doğru olacaktır.

Sonuç olarak, kullanıcıların Gmail’in sekmelerinde yaptığı kategorilendirmeden sonra e-posta okuma ya da okumama alışkanlıklarında, markaları olduğundan da fazla korkutacak boyutta bir değişim söz konusu görünmüyor. Ancak, tabi ki e-posta pazarlamacıları ve markalar, uzun vadede etkisi anlaşılabilecek pazardaki bu değişim ve hareketliliği an be an takip etmeli; tüketici-kullanıcı davranışlarının nabzını iyi tutmalı; değişimlere ayak uyduracak e-posta pazarlaması taktiklerini şimdiden geliştirmeliler.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Tabsler aktif olduktan sonra markaların gönderdiği ve “Tanıtımlar” tabini okumadan silmeye başladım. Türk kullanıcılarını baz alacak olurlarsa bana göre e-bültenlerin okunmasında büyük düşüşler yaşanacak.

Fikrini söyle

*