14 Kasım 2018

Gmail’in Yeni Sekmeleri ile E-Bültenlerin Sonu mu Geliyor?

eposta-pazarlama-gmail-sekme
Evet geliyor. Daha doğrusu güçlü olanın ayakta kalacağı (“survival of the fittest”) bir dönem bu. Gmail’in yeni sekmeleri ile beraber e-posta pazarlama için “bir devrin sonu, bir devrin başlangıcı” da diyebiliriz.

Dünyanın en çok kullanılan e-posta servislerinden olan Gmail’in geçtiğimiz ay itibarıyla kullanıma aldığı “sekmeler” seçeneğini ve getirilerini/götürülerini, e-posta pazarlamasını odağına alan başta e-ticaret siteleri olmak üzere bütün markaların iyi anlaması gerekiyor.

Gmail’in yeni sekmelerinin görüntüsü tam olarak aşağıdaki gibi. Tabi kullanıcılar kendi tercihlerine göre yeni sekmeler yaratabiliyor ya da var olanları silebiliyorlar ancak birçok kullanıcı için bu bir “efor” demek. Dolayısıyla çoğunluğun değişime direnmek yerine adapte olacağını varsayabiliriz.

gmail-yeni-sekmelerBu kullanım ile beraber markaların kullanıcılarına gönderdiği e-postalar Promotions (tr. Tanıtımlar) sekmesine, sosyal ağlardan gelen bildirim e-postaları ise Social (tr. Sosyal) sekmesine gidiyor. Primary (tr. Birincil) sekmesi ise Gmail’i açtığında kullanıcının ilk gördüğü sekme (ve bu sekmede sosyal bildirimler ya da e-bültenler yer almıyor).

Yani kötü haber: Abonelerinize gönderdiğiniz e-postalar artık daha az okunacak (ing. open rate), daha az tıklanacak (ing. click rate) ve e-bültenleriniz üzerinden yaptığınız satışların sayısı azalacak.

Çünkü Promotions sekmesine düşen e-bülteninizi okumak için kullanıcının ekstra bir efor sarfetmesi yani aslında bir motivasyonu olması gerekiyor. Potansiyel müşteriniz neden kendini tekrar eden ve bazıları spam olan e-bültenleri açmak ve okumak için ayrı bir sekmeye daha giriş yapsın?

Abonelerinizi bilgilendirmeye ve satış yapmaya motive eden e-bültenleriniz aslında ne kadar iyi?

O Promotions sekmesi açılacak! Peki ne yapmalı?

• Aslında mantık basit: Daha iyi içeriği odağına alan e-posta pazarlama stratejisi geliştirmeniz gerekiyor. Aboneleriniz sizin e-postalarınızı kaçırdığını düşünmeli (ve kaçırmamalı!). Kaçırmamak için Promotions sekmesine sizin için tıklamalı, hatta sizin gönderdiğiniz e-postaları Primary sekmesine taşımalı.

• Daha iyi içeriğin tanımı markanızın durumuna göre değişir. Satış odaklı bir e-posta pazarlamasında daha çekici kampanyalar; fayda odaklı e-posta pazarlamasında ise daha faydalı içerik üretmeniz gerekiyor. Abonenin okumaktan memnun olacağı ve bir benzerini daha okumak için motive olacağı içerik; mesela moda odaklı site için başlık önerisi: “Bu yaz kimsenin paylaşmadığı trend sırları”. Basit gibi görünüyor ama emin olun o başlığa tıklanacak.

İlgili rehber: E-ticaret Siteleri İçin E-posta Pazarlaması Taktikleri

• Başka yerde olmayan içerik yayınlamanız gerekiyor. Yani sosyal medya kanalınızda yayınlamadığınız içerik, blogunuzda çıkmayan fotoğraf, satış odaklı olmayan içerik… Hangisi size uygunsa. Gerçek zamanlı e-posta pazarlamasını planlarınıza dahil edin. Abonelerinizin Promotions sekmesini daha sık ve “sizin için” ziyaret etmesi için sebep yaratın.

• Daha iyi fontlar, daha iyi renk kullanımı, daha iyi fotoğraflar: Bunların hepsi eşittir “daha iyi deneyim” (ve aslında bunun ismi de “daha iyi içerik pazarlaması“). Bir e-bültende deneyim yaratmak hiç kolay değil ama artık bu işin üstüne daha fazla eğilmeniz gerekiyor.

• E-posta pazarlamasında evrensel kural, değişmeyen kural: Daha iyi başlık. Ama artık daha iyi başlık yeterli değil, “daha da iyi başlıklar” üretmeniz gerekiyor. Sizin gibi onlarca e-bültenin yer aldığı Promotions havuzundasınız. Dikkat çekmeniz gerekiyor. Ya markanız ya da başlığınız dikkat çekecek.

İlgili rehber: Neden “Hala” E-Posta Pazarlama?

• Bir arada yer almak ve havuz demişken… Bu Promotions sekmesi ile beraber markalar hiç olmadığı kadar “aynı gemideler” artık. Bir markanın kötü tasarladığı ve abonenin beklentisini karşılamayan e-postası, diğer markayı da etkileyecek. Eğer bu havuz sıkıcı olmaya devam ederse zaten spam olarak gözüken (bkz: Spam Nasıl Yapılır?) e-bültenler iyice tıklanmaz olacak. O yüzden kurunun yanında yaş da yanacak. Yani e-posta pazarlaması konusunda ne kadar konuşur, ne kadar kamuoyu yaratırsanız o kadar iyi. Sektör daha iyi olmak zorunda. Yoksa hep beraber yanacaksınız.

Ya da bu durum gerçekten iyi olanlar için bir fırsata dönüşecek ve güçlü olan ayakta kalacak.

Özetle eğer satışlarınızın odağında e-posta pazarlaması yer alıyorsa bundan sonra daha fazla emek harcamanız gerekiyor. Yoksa Gmail kullanıcılarını yavaş yavaş kaybedeceksiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. Mailchimp’in blogunda açılma oranlarındaki düşüşlerle ilgili bir yazı görmüştüm, ilgilenen olursa http://blog.mailchimp.com/how-gmails-new-inbox-is-affecting-open-rates/

  • Batuhan Apaydın der ki:

   Gördüm bu yazıyı, çok zayıf istatistikler. Henüz rakamlarla tespitte bulunmak için erken olabilir diye düşünüyorum.

   • Batuhan’a katılıyorum. Şu an için iyi veya kötü demenin erken olduğunu düşünüyorum. Özellikle yeni bir sistem kullananların adapte olma süreleri de düşünülmeli. E-postaların %50 ye yakını mobilden açıldığına göre mobil taraf sonucu belirleyecek gibi..

 2. Özgür Ekinci der ki:

  Merhaba, Returnpath gibi sertifikasyon firmları özellikle Inbox’a düşme oranını arttırabilmek için çok ciddi ürünler satıyorlar. Ve bunları kullanan hatrı sayılır e-ticaret firmaları mevcut. Şimdi bu gelişmenin Inbox’a düşme oranını arttıran bu uygulamalara etkisi nasıl olacak çok merak ediyorum doğrusu.

  Kesin girişimci bir arkadaşımız gönderilen maillerin Promotions tabı yerine Primary tabına düşmesinin bir yöntemini bulacaktır.

 3. Kutlu Karatay der ki:

  Gmail’in bunu bir gelir modeline dönüstürmesi de olasidir.

  Promotion a dusen emaillerin Primary sekmesine dusmesi gibi.

  • Batuhan Apaydın der ki:

   Promotions kısmında Google reklamları çıkıyor deniyor, ben henüz görmedim. Muhtemelen ABD’li kullanıcılara. Sekmenin ruhuna uygun bir hareket.

 4. Ahmet der ki:

  Sadece yazı içerisinden çıkan linklerden bile o kadar çok şey öğrendim ki. Çok teşekkür ederim. Süper bir yazı olmuş:

 5. Serhan der ki:

  Konuya şu açıdan bakıyorum, açılma oranları düşebilir ve bu bir müddet sıkıntı yaratacak gibi görünüyor. Yine de kullanıcılar o kısma belki de sadece “bi bakalım belki bir şey vardır” şeklinde bakacaklar. Bunu yaparken de muhtemelen bir şeyler almayı düşünüyor olacaklar. Bu açıdan da açılma oranını değil belki ama tıklama ve geri dönüşüm oranlarını arttıracağını düşünüyorum.

Fikrini söyle

*