15 Kasım 2018

Gmail’in Yeni Sekmeleri Promosyonlu E-Postaların Açılma Oranını Düşürüyor

gmail yeni sekmeler
Hatırlayacağını gibi geçtiğimiz yaz aylarında Gmail yeni “sekmeler” seçeneğini getirerek, e-posta kutularına gelen e-postaları kategorilere ayırmaya başlamıştı. Bu kategoriler arasında sosyal platformlardan gelen e-postalar ve promosyonlu mailler bulunuyordu.

Her ne kadar bu sekmeler istenildiği takdirde kaldırılsa da birçok kullanıcı bu değişiklikleri yapma yolunda bir adım atmadı ve artık kullanıcıların büyük bir çoğunluğu kendilerine gelen mailleri farklı sekmelerde alıyor. Farklı sekmelerin oluşması da doğal olarak e-posta pazarlamayla ilgilenen şirketleri yakından ilgilendiriyor.

Her ne kadar Eylül ayında yapılan araştırmalar Gmail’in yeni sekmelerinin e-postaların açılma oranlarını fazla etkilemediğini ortaya koysa da yapılan yeni araştırmalar bu durumun artık değişmekte olduğunu gösteriyor.

Haziran ve Kasım ayları arasında yapılan araştırmada 60 farklı şirketin Gmail, Hotmail ve Yahoo’ya yolladığı 5,6 milyar e-posta değerlendirmeye alındı. Haziran’da bu e-postaların tıklanma oranı Gmail’de yüzde 4,6’iken, Yahoo’da yüzde 4 seviyelerindeydi. Ağustos ayında ise Gmail’deki açılma oranları düşmeye başladı ve iki e-posta servisi arasında sadece yüzde 0,1’lik bir fark kaldı.

Kasım ayını ele aldığımızda ise bu yüzde 0,1’lik oran devam etti ve Gmail’deki açılma oranı Hazirana kıyasla yüzde 3,4’e gerilerken, Yahoo yüzde 3,3’e geriledi.

Araştırmada çıkan bir diğer önemli bir bilgi ise mobilde açılan e-postaların yüzde 10’luk bir orana sahip olması. Bir başka deyişle mobile uyumlu olan e-postaların önemi artıyor. Bu nedenle markaların e-postalarını mobile uyumlu hale getirirken dikkat etmeleri gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*