17 Kasım 2018

1 Saatlik Hatalı Fiyat Girişi, Gold.com.tr’ye 63 Bin TL’ye Mal Oldu

Teknoloji ve ev elektroniği ürünlerinin satışını online olarak gerçekleştiren Gold.com.tr‘deki 1 saatlik yanlış fiyatlandırma sebebiyle şirket 63.096 TL zarar ettiğini açıkladı.

Gold.com.tr‘deki etiket fiyatı 185 TL olan Samsung 1 TB taşınabilir harici disk, bir hata sonucu sisteme  119 TL olarak kaydedildi. Ürün fiyatının normalin oldukça altında olduğunu fark eden dikkatli kullanıcılar, 1 saat içerisinde aynı üründen toplam 956 adet sipariş verdi. Firma çalışanları ise durumu fark ettiğinde iş işten çoktan geçmişti. Kısa bir süre içerisinde 1.000’e yakın sipariş alan üründe hemen bir fiyat revizyonuna giden Gold.com.tr, büyük zarara rağmen sipariş edilen ürünleri iptal etme yoluna gitmedi.

Konu hakkında basın bülteni yoluyla açıklama yapan Gold Teknoloji Marketleri Genel Müdür Yardımcısı Özcan Ceyhan, müşteri memnuniyeti adına bu zararı üstlendiklerini belirtti. Ceyhan ayrıca: “Perakende sektöründe hesaplı fiyatlarımız ve ürün çeşitliliğimizin yanı sıra özellikle müşteri odaklı hizmet kalitesi açısından da farklılaşmayı amaçlıyoruz. Gold olarak müşteri memnuniyetini artırmayı hedeflerken perakende sektörüne de örnek olacak şekilde süreçlerimizi revize ediyoruz. Yaşadığımız bu olayın e-ticaret için de örnek bir vaka olacağını düşünüyoruz.” dedi.

Bu tarz küçük ama sonuçları büyük olan aksaklıklar elbette ki her firmanın başına gelebilir. Ancak bu durumda firmaların nasıl bir kriz yönetimi izlediği asıl önemli konu. Olayın gidişatına baktığımız zaman Gold.com.tr’nin süreci oldukça başarılı bir şekilde yönettiğine şahit oluyoruz. Bu yaşanan olay komplo teorisyenleri tarafından kasten yapılmış bir PR hamlesi olarak da değerlendirilebilir ancak tamamen doğal ve kendiliğinden gelişen bir süreç olduğunu varsayarsak, büyük zarara rağmen şirketin siparişleri iptal etmeyerek olumsuz gibi görünen bir sonucu, pozitife döndürdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. kutlu der ki:

  Muhtemelen ucuz PR çalışmasıdır. Alış fiyatı, satış fiyatı olarak yansımıştır. 1 saat için 956 ürün satışı çok komik. 1 saate aynı üründen 10 tane satılsa noluyoruz demeleri gerek..

 2. zeynep gürtop der ki:

  Hertürlü ucuz ve hatalı bir pr çalışması.. Hiç bir firmanın fiyat güvenililirliğini kendi kendine yerle bir edeceğini düşünmüyorum ,düşünemiyorum. Telafuz edilen rakamlar bir firmanın kriz anındadı gizli bilgileridir bu şekilde deşifre etmek amatör ruhlu bir firmaya yakışır ancak..Başarılarının devamını dilerim..

 3. bilgisayar işi yapan toptancının biri gelip adet kısmına yazabildiği en yüksek rakamı yazıp ne varsa almıştır 🙂

 4. Fiyatları halen elle giriyorlar demek ki! Sitenin güvenliğinden de güvenlik görevlisi sorumlu değildir umarım.

 5. Arif der ki:

  Hemen yan taraftaki konu başlığı da çok manidar olmuş! 🙂

  “Pazarlama Yapayım Derken Göz Çıkarmamak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler”

 6. 63 bin tl zararmı etmiş yoksa öngördüğü kârımı elinden kaçırmış, bu haber en başında sonuna kadar yanlış hesaplamalarla dolu nedenmi, şöyle;

  63 bin tl zarar etmesi için öncelikle 185tl alış fiyatı olması lazım(ne yani aldığı fiyatamı satıyorlar), ufaktan hesap yapın görüceksiniz. Piyasa da en uygun fiyatlı harici hdd 165TL civarlarında Gold’un da min. bu üründen %10 kâr ettiğini düşünürsek(%10 kâr marjı ile çalışan varmı?) bu ürünü 150TL ye mal etmiştir ki bu insaflı bir rakam. neyse, 150 – 119 = 31 * 956(!) = 29bin 636TL zarar etmiştir.

  Ordaki 956 da 60dk da inanılmaz diyebilirim; hadi onunda hesabını yapalım 0,06dk bir spariş.

  ne diyelim reklam reklamdır.

 7. Evet pr çalışması tabi artısıda var. Biz krizi çok güzel yönettik. Siparişleri iptal etmedik 🙂 örn:
  “Yaşadığımız bu olayın e-ticaret için de örnek bir vaka olacağını düşünüyoruz” bla bla bla düşünmeye devam edin…. yani biz çok güzel e-ticaret yapıyoruz.Bizi örnek alın çok güzel yönetiriz krizleri 🙂 dermişçesine..
  Gerçekten böyle bir şey olsa , büyük firmasın siparişleri gönderme imkanın olur. Ee küçük e-ticaret firmaları ne yapsın. Neyse pr kokan hareketler, keşke gerçekten böyle pr çalışmaları olsada, Ucuza ürünler bulma ihtimalimiz çoğalsa.

 8. taşkın der ki:

  reklamın iyisi kötüsü yoktur. Yıllar önce amazon ve bir ayakkabı firması da bu türde bir viral reklam yapmıştı.amaç sözettirmekse başarılı

 9. bence bu işin içinde farklı durumlar var gibi geliyor.
  paralel ithalat yapan bir firmanın söyleyebileceği ucuz yalanlardan biri gibi geldi.
  tamam firma çok amatör ruhlu ama yinede bu urunler satılmış, paketlenmiş, kargolanmış kimse ne oluyor dememiş mi?
  benim düşüncem distrubutör nasıl oluyorda sen bu urunu benden daha ucuza satıosun demiştir.: )

 10. Büyük şirkete yakışanda budur!…

 11. cihan ataş der ki:

  arkadaşlar merhaba bugun bir alışveriş sitesinden 15.000 tl lik bir televizyonu 1500tl ye aldım
  bu televizyonu bana vermek zorundalarmı yoksa ürün elimizde kalmadı paranızı iade edeceğiz diyebilme hakları varmı eğer varsa ben burada nasıl bir yol takip etmeliyim..

Geribildirimler

 1. […] Örnek 1: Dijital Geleceğe Dair Bir Uyarı Atışı: KONY 2012 Örnek 2: Ekşi Sözlük’te Dine Hakarete 1,5 Yıl Hapis Örnek 3: 1 Saatlik Hatalı Fiyat Girişi, Gold.com.tr’ye 63 Bin TL’ye Mal Oldu […]

Fikrini söyle

*