11 Aralık 2018

Google Adwords İllegal Ürün Reklamları Yayınladı

BBC tarafından yapılan bir araştırmaya göre Google, Adwords hizmeti ile illegal bazı reklamları da yayınlayabiliyor.

Londra’da gerçekleşecek olan 2012 Olimpiyat oyunları için bilet satan şüpheli bir site ile ortaya çıkan skandal, Google Adwords sistemi ile sponsorlu linklerde yer alan markaların her zaman güvenilir markalar olamayabileceğini gözler önüne seriyor.

Ailesine olimpiyat için bilet almak isteyen bir tüketicinin sponsorlu linklerde bulunan bir firmaya, Google Adwords bölümünde yer almasından dolayı güvenerek 750 pound kaptırması ile başlayan araştırmada Google, Adwords kullanmak isteyen markaların otomatik bir ön araştırmadan geçtiklerini, bu araştırmanın ardından reklam yayınlamaya başlayan firmaların güvenilir firmalar olmadıkları kendilerine iletildikten sonra insanlar tarafından denetlendiğini açıkladı.

Yani Google’ın yarı otomatik Adwords reklam sisteminde illegal satış siteleri, sahte kimlik satan siteler ya da sahte online satış siteleri zaman zaman ön elemeyi geçerek ve tıklama başına yüksek fiyatlar belirleyerek sponsorlu linklerde ilk sırada yer alabiliyorlar.

Google, bu tarz sitelerden gelen kazancını tutacağını belirterek, markaların kendi sistemini kullanarak reklam yapmalarına olanak tanıdığını, fakat bu reklamlardan sorumlu tutulamayacağını açıklıyor.

BBC tarafından yayınlanan haberin ardından olimpiyat biletleri satmakta olan firma, Google tarafından sponsorlu reklamlardan kaldırılırken, BBC tüketicileri arama sonuçlarının neresinde yer alırsa alsın, bilmedikleri bir e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken siteyi araştırmaları ve sitenin fiziksel adresinin gerçek olup olmadığını kontrol etmeleri yönünde uyarıyor.

Tüketicilerin online alışverişleriyle ilgili duydukları kuşkular henüz yeteri derecede azalmamışken, bu tarz sahte firmaların yaptığı çalışmalar kuşkusuz kaliteli satış yapan online alışveriş firmalarını da zor durumda bırakıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*