13 Kasım 2018

Google Alışveriş Reklamı Yüklemek İçin Merchant Center’a Formatlama Seçenekleri Ekledi

Google-alışveriş_reklamları-merchant_center-google_alışveriş-reklamKabul edin; Google arama sonuçlarının üstünde sponsorlu olarak gösterilen alışveriş reklamlarına görsel ve yazı formatlayıp yüklemek zor iş. Yoruyor ve vakit alıyor. Bu iş o kadar zor ki ürün yükleme işini kolaylaştırmak için kod yazan yeni bir endüstri türedi. Ancak, Salı günü Google işi ele aldı ve yeni Akış Kurallarını yayınlayarak reklamverenlerle e-ticaret perakendecilerinin Google Alışveriş Reklamları alanını kendi başına düzenlemelerini biraz daha kolaylaştırdı. Bu kurallar akış verilerinin Google standartlarına göre biçimlendirilmesini kolaylaştırıyor.

İlgili yazı: Google Arama Sayfasında Alışveriş Reklamlarına Ayrılan Alanı Büyüttü

Kendi formatında yayınla

Google Alışveriş ürün müdürü Sven Herschel konuyla ilgili açıklamasında, “Ürün verinizi kendi formatınızda dışa aktararak gönderebiliyor ve doğrudan Merchant Center içinde bunları Google Alışveriş reklamları standartlarına uygun ürün özellikleri ve parametrelerine dönüştürecek farklı kuralları kullanabiliyorsunuz” dedi.

Merchant Center’daki (Tüccar Merkezi) kurallar sekmesinde artık sütun başlıklarını değiştirmeye yönelik kurallar ve değerler belirleyebiliyorsunuz. Böylece ürün verilerinizi Google’ın kullandığı verilerle eşleştirebiliyorsunuz.

Örneğin, kendi “kadınlar için” kategorinizin karşılığı için otomatik olarak Google’ın “kadın” kategorisini kullanmak gibi.

İlgili yazı: Dönüşüm Artıran Ürün Sayfası Nasıl Hazırlanır?

Google-alışveriş_reklamları-merchant_center-google_alışveriş-reklam

Ayrıca Google için gereken form alanlarını doldurmak için eksik verileri otomatik olarak tamamlayan kurallar da yazabilirsiniz. Bunlar koşullu değerler veya sabit değerler olabilir. Verilerinizi ayarladıktan sonra Akış Kurallarını kullanarak ürünlere özel etiketler atayabilir ve ürünleri sevkiyat etiketleriyle etiketleyebilirsiniz.

Ayrıca bu daha başlangıç. Google Akış Kurallarının sadece ilk sürümü yayınladı ve devamı gelecek. Kullanıcı geri bildirimlerine göre mevcut kuralları değiştirmek ve yeni kurallar eklemek mümkün. Siz de Merchant Center sayfasındaki dişli simgesinden “Geri bildirim gönder” komutunu seçerek görüşlerinizi Google’a iletebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*