18 Kasım 2018

Google Analytics Kullanıcı Deneyimi Araçları

google analytics araçları Kullanıcı deneyimi, websitelerin performansını yükseltmek ve kullanım kolaylığını  arttırmak için önemli. Website tasarımlarını, yöneticinin ya da firma sahibinin isteğine göre değil kullanıcının isteğine göre şekillendirmeniz gerekiyor. Tasarımı kullanıcıya göre şekillendirmek, kullanılabilirliği kolaylaştırıyor, websitesi dönüşüm oranını artırıyor ve reklam bütçelerinin daha verimli kullanılmasını sağlıyor. Website ziyaretlerinin ölçülmesi konusunda ücretsiz hizmet sağlayan Google Analytics, birçok internet sitesi tarafından kullanılıyor ve  ziyaretçi bilgileri dışında kullanıcı deneyimi konusunda da sürekli geliştirmeler yapıyor. Google Analytics’te “Davranış” başlığı altında yapılabilen kullanılabilirlik testleri, kullanıcılara ölçümleme yapmaları için altı farklı test imkanı sunuyor.

Davranış Akışı

davranis-akisi Kullanıcıların davranış akışının incelendiği bu bölümde, ziyaretçilerin açılış sayfası ve sonrasında yaptığı ziyaretlerin davranışları incelenebiliyor. Analiz 100K ziyaretçi üzerinden analiz sağlamakta olup, ziyaret sayısı bitene kadar adım eklenebiliyor ve davranış akışı, ziyaretçilerin en çok hangi sayfalara eğilim olduğunu gösteriyor.

Site İçeriği

Websitenin, içerik bazlı olarak trafik bilgileri, dönüşüm ve sayfa değeri görüntüleniyor. Ziyaretçilerin en çok hangi sayfa ve kategorilerde gezindiği tespit edilebiliyor. Böylece içerik bazında düzenlemeler  yaparak, sayfada geçirilen ortalama süreyi ve sayfa değerini arttırmaya yönelik çalışmaları bu bölümde yapabiliyorsunuz.

Site Aramaları

Site ziyaretçileri genellikle aradıkları içeriği bulamadığında site aramasına yöneliyor. Sorgu parametreleri tanımlandıktan sonra site içerisinde yapılan aramalar takip edilebiliyor. Yapılan aramalar doğrultusunda kullanıcının kolay bilgiye ulaşması sağlayabilirsiniz.

Site Hızı

site-hizi Bulut sunucuların hayatımıza girmesiyle website hız problemlerini de büyük ölçüde ortadan kalkmıştır. Site hızı bölümünde website hızı,  tarayıcı, ülke ve sayfa bazlı olarak ölçümlemeler yapılabiliyor ve kullanıcı zamanlamaları da yine buradan tespit edilebiliyor. Elde edilen veriler doğrultusunda özel çalışmalar yaparak sitenin hızını ve performansını arttırabilirsiniz.

Denemeler

Denemeler bölümü A/B testi yapma olanağı sağlanıyor. Test edilecek sayfa belirlendikten sonra mevcut sayfa için farklı varyasyonlar düzenleniyor. Ziyaretçilerinizin belirli bir kısmına gösterildikten sonra elde edilen veriler doğrultusunda, hangi varyasyonun daha verimli olduğu ölçebilir, tasarımı bu doğrultuda düzenleyebilirsiniz.

Sayfa içi analytics

Sayfa içi analytics ziyaretçilerin internet sitesinde görsel olarak nasıl gezindiğini rapor halinde sunarken, websitenin sıcaklık haritası ve kullanılan bölümlerini gösteriyor. Bu sonuçlar doğrultusunda tasarımın kullanıcıya göre şekillenmesi sağlayabilirsiniz. İlgi çekmeyen kategorileri ana sayfadan kaldırıp, site içeriği veya site aramaları yardımıyla en çok tercih edilen içerikleri ana sayfada konumlandırabilirsiniz. Aynı zamanda banner körlüğü de engellenerek, websitesi reklam alanlarının verimli şekilde kullanılmasını sağlayabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*