13 Kasım 2018

Google Arama Sayfasında Alışveriş Reklamlarına Ayrılan Alanı Büyüttü

Önceki haberimizde display reklam hacminin 2016 başında arama reklam hacmini geçtiğini yazmıştık. Google da bunun farkında ve en büyük gelir akışlarından biri arama reklamları olduğu için (yani arama sayfası popülerliğini korumak amacıyla), sayfada en yaygın display reklamlardan olan Alışveriş Reklamlarına (PLA) ayrılan yeri büyüttü. Aynı zamanda görsel arama sayfasında da alışveriş reklamları göstermeye başladı.

Sayfa düzeni nasıl?

Google alışveriş reklamlarını beşli veya sekizli gruplar halinde gösteriyor. Genellikle beşli alışveriş reklamları ödemeli arama sonuçlarının üstünde ve sekizli olanlar da sayfanın sağında gösteriliyor. Aşağıdaki gibi:

 

 

Ayrıca Google arama sonuçları sayfasını da üstten büyüttü ve daha çok satır ekledi. Aslında 5’li reklamlar tam da buraya geliyor. Ancak bütün reklamlar aynı anda gösterilmiyor. Alışveriş reklamları kutusunun sağ altındaki oka dikkat edin. Bunu tıklarsanız kutu genişliyor ve tüm reklamlar gösteriliyor. Google bununla kalmayıp sayfanın sonuna da alt satır eklenmiş ve arama sonuçları ile display reklamlar bir arada sayıldığında, Google’ın artık her sayfada 16 alışveriş reklamı gösterdiği görülüyor.

İlgili yazı: İnsan beyni reklama nasım tepki gösteriyor?

 

Aman dikkat! Bunun Adwords ve dijital pazarlama için büyük etkisi var. Çünkü oku tıklayıp display reklamlara ayrılan alanı genişlettiğiniz zaman hem organik arama sonuçları hem de ödemeli arama sonuçları sayfanın altına kayıyor. Öyle ki reklamlar genişlemeden önce sayfada gözüken bazı sonuçlar artık gözükmüyor! Kısacası hem Adwords reklam maliyeti arttı hem de Google organik sonuçları daha fazla ötelemeye başladı.

İlgili yazı: 2016 Online perakende trendleri

Ancak bu gösterim sistemi henüz test aşamasında. Google’ın bu formatta devam edip etmeyeceğini bilmiyoruz. Öte yandan, Google her zaman display reklamlara önem verdi ve yeni formatın bir şekilde kalıcı olacağını, böylece e-ticarette tıklama oranlarını (TO) etkileyeceğini düşünüyoruz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*