16 Kasım 2018

Google Arama Sonuçlarında Hile Yapıyor mu?

google arama hile 1 - Kopya

Flipkart, Facebook, Nokia’nın harita bölümü, MakeMy-Trip.com ve diğer bazı siteler, Google’ın arama sonuçlarında kendini öne çıkaracak şekilde hile yaptığını öne sürdü. Bu şirketler Hindistan Rekabet Kurulu’nun Google’ın haksız rekabet yaptığına dair açtığı soruşturmada ifade vererek internet devinin arama sonuçlarında işine gelmeyen markaları bilerek alt sıralarda gösterdiğini söylediler.

Web arama motorları hile yapıyorsa bu e-ticaret siteleri için çok önemli

Bu tür söylentiler son 5 yıldır kayıt dışı olarak defalarca dile getirilmişti, ancak insanların tepkisi Google yapıyorsa herkes yapıyordur şeklindeydi. Örneğin bundan birkaç yıl önce, Google’ın Vimeo video sitesini Youtube’a rakip olduğu için arama sonuçlarında göstermediği iddia ediliyordu. Dolayısıyla Facebook ve diğer şirketlerin bu yöndeki beyanları internet çevrelerinde sürpriz olmadı.

Neden şimdi?

Bunun sebebi Google’ın Hindistan’da haksız rekabet yaptığı iddiaları. Hindistan Rekabet Kurulu başkanı aralarında web arama, sosyal ağlar, e-ticaret, seyahat ve içerik sitelerinin de bulunduğu 30’dan fazla başvuruyu değerlendirerek Google hakkında soruşturma açtı.

Hangi aramalarda hile yapıyor?

Raporlara göre Google en azından Hindistan söz konusu olduğunda hem organik web arama sonuçlarında hem de sponsorlu bağlantılarda hile yapıyor ve işine gelmeyen şirketleri, siteleri ve markaları arama sonuçlarında alt sıralarda gösteriyor. Google’ın bu şekilde yapay kıtlık yaratarak sponsorlu link üzerinden gelirlerini artırdığı iddiaları da yer alıyor.

Google arama hile 3

Kalite puanı neden anlık değişiyor?

Adwords hizmeti veren dijital ajansların bildiği gibi Google’ın kalite puanı anlık olarak değişiyor. Ancak, Google bu puanın bir anda neden değiştiğini müşterisine açıklamıyor. Bu da Google’ın arama sonuçları algoritmasında keyfi değişiklikler yaptığı veya sisteme gerçek insanlarla anlık olarak müdahale ettiği şüphesini doğuruyor.

Microsoft da delil sundu

Her şey Jaipur şehrinde faaliyet gösteren Bharat Matrimony adlı kâr amaçlı olmayan kuruluşun Tüketici Birliği ve Güven Derneği’ne yaptığı şikayetle başladı. Soruşturma raporuna göre Microsoft da delil sundu. Rekabet kuruluna aleyhte delil sunanlar arasında Map-MyIndia.com, Hungama Digital ve GroupM de bulunuyor.

10 Eylüle kadar cevap vermek zorunda

Google 10 Eylüle kadar resmi cevabını vermek ve Hindistan Rekabet Kurulu Başkanı Ashok Chawla’ya zorunda. Rekabet Kurulu’nun soruşturma kapmasında Google ve suçlayıcı taraflarla birkaç görüşme daha yapması bekleniyor. Google’ın Hindistan yargıtayına itiraz hakkı bulunuyor. Rekabet Kurulu Google’ı suçlu bulursa Google Hindistan’dan çıkmak veya Hindistan’da iş yapış şeklini değiştirmek zorunda kalacak.

Google gelirinin yüzde 10’u kadar ceza kesebilir

Rekabet Kurulu’nun Google’a şirket yılık kârının yüzde 10’u kadar ceza kesmesi mümkün. Aynı zamanda Google’ın üst düzey yöneticileri için savcılığa suç duyurusunda bulunabilir. Google 2014 yılında 66 milyar dolar gelirden 14 milyar dolar kâr açıkladı. Bu da Google’a 1,4 milyar dolar ceza kesilebileceği anlamına geliyor.

Kendi arama motoru kendi algoritması

Öte yandan Google’ın kendi arama motorunu istediği gibi kullanabileceğini ve bunun hile olarak değerlendirilemeyeceğini söylemek de mümkün. Hindistan soruşturması sonuçsuz kalamabilir ama emsal teşkil edeceğinden hareketle önümüzdeki günlerin arama motoru sektörü, online reklamlar ve e-ticaret için hareketli geçeceği görülüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*