20 Kasım 2018

Google Arama Sonuçlarını Mavi Yerine Siyah Göstermeyi Test Ediyor

Google-serp-link-arama_sonuçları-arama_motoru (2)Amerika’daki bazı Google kullanıcıları arama sonuçlarının mavi değil, siyahla gösterildiğini fark ettiler. Anlaşılan Google arama sonuçlarında hangi renk daha iyi gider diye A/B testi yapıyor. Elbette bunu estetik kaygılarla yapmıyorlar.

Google özünde reklam kanalı olarak çalışan bir arama motoru ve sadece kendi endekslediği web sitelerini aramanızı sağlıyor. Siyah renk kendini arama sonuçlarında üst sıralarda göstermek isteyen markaların yeşil linklerinin daha net görülmesini sağlayabilir. Amaç marka adını öne çıkaran alan adını öne çıkarmak. Bugüne kadar maviyle gösterilen kısım ise marka adını içermeyen sayfa adlarına karşılık geliyor. Doğrusu siyah arama sonuçları sayfada daha bir ciddi ve ağırbaşlı oluyor.

İlgili yazı: Google Marka ve Yayıncıların Doğrudan Arama Sonuçlarında İçerik Yayınlamasına İzin Verecek

Google-serp-link-arama_sonuçları-arama_motoru

Peki ya tıklanan linkler?

Google sadece mavi link başlıklarını siyah göstermeyi test ediyor. Siyah gövde metni ve yeşil link adreslerinde (URL) ise bir değişiklik yok. Bununla birlikte Google daha önce tıklanan link başlıklarını da morla gösteriyor. Böylece insanlar daha önce tıkladıkları linkleri ayırt edebiliyorlar. Google’ın siyah linklere geçildiğinde bu sorunu nasıl çözeceği ayrı bir merak konusu.

Bir medya ve reklam dağıtım platformu olarak Google sayfalarında hangi renklerin gösterileceğine büyük önem veriyor. Nitekim birkaç yıl önce Mavinin 50 Tonu takma adını kullanan araştırması için 200 milyon dolar harcamıştı.

İlgili yazı: Google Çalışanları İçin Kendi Girişim Kuluçka Merkezini Kuruyor [Editörden]

Mavinin 50 tonu

Bu araştırma Google kullanıcılarının iki farklı mavi renk arasında bir türlü karar verememesinden çıktı ve en sonunda 41 farklı mavi tonunu test ederek kullanıcıların en çok hangisini sevdiğine baktılar. Burada mantık tıklama oranını artıran en güzel mavi rengi bulmaya yönelikti. Test edilen her bir mavi renk tonu kullanıcıların yüzde 1’ine gösterildi ve bu testte insanların az mora kayan mavi tonunu tercih ettikleri ortaya çıktı.

Google geçen yıl yaptığı testte de mavi navigasyon linklerini test etti ve sonunda kırmızıyı maviyle değiştirdi. Tabii detaylara aşırı özen göstermek bazı tasarımcıları bıktırabiliyor. Google’ın baş tasarımcılarından Doug Bowman 2009’da şirketten bu nedenle ayrıldı: “Ben böyle bir ortamda çalışamam. Bu kadar minik tasarım kararlarını tartışmaktan sıkıldım. Bu dünyada çözmesi çok daha ilginç tasarım problemleri var” dedi.

İlk bakışta Twitter, Reddit ve Google forumlarındaki kullanıcılar siyah renklerden memnun değiller. Gerçi sesini çıkaran azınlıkla sessiz çoğunluğu da birbirine karıştırmamak lazım. Her durumda böyle giderse siyah linkler testle sınırlı kalacak. Nitekim Google Çin’deki kırmızı linkler ve farklı renk tonları hariç arama sonucu sayfası renklerinde bugüne kadar hiçbir değişiklik yapmadı.

İlgili yazı: Google Alışveriş Reklamı Yüklemek İçin Merchant Center’a Formatlama Seçenekleri Ekledi

Ayarlardan siyahı maviye dönüştürmek mümkün değil

Google hesabından çıkış yapıp tekrar giriş yapmak link başlıklarını maviye geri dönüştürüyor. Ayrıca Chrome ayarlarında arama ve gezinme geçmişini devre dışı bırakmanın da renkleri maviye geri dönüştürdüğü söyleniyor. Bunun için Google ana sayfasına gidip sağ üst köşedeki ızgara düğmeyi tıklayarak “Hesabım”ı seçmelisiniz.

“Kişisel bilgiler ve gizlilik” kutusu altında “etkinlik kontrolleri”ni seçin. Burada “Aramalarınız ve gezinme etkinliğinizi” kaydetmeyi kapatan bir ayar var. Ayrıca Stylist gibi Chrome uzantıları da web sayfalarının temasını değiştirebilir ve buna Google arama sayfasında test edilen siyah arama başlıklarını maviye dönüştürmek de mümkün.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*