18 Kasım 2018

Google, İlk Emanet Dolabını San Francisco’da Görücüye Çıkardı

Google-BufferBox
Son birkaç yıldır denenen ve Amazon Lockers ile e-ticaret sektöründe de kullanılmaya başlayan emanet dolabı uygulaması birçok şirketin gözdesi haline gelmeye başladı ve son olarak Google da emanet dolabı uygulamasını test sürüşüne çıkaran şirketler arasındaki yerini aldı.

Google, geçtiğimiz Kasım ayının sonunda emanet dolabı uygulamasıyla öne çıkan BufferBox adlı şirketi satın alarak bu konuda bir yatırım yapacağının haberini vermişti ve bu yatırımın ne zaman elle tutulur bir hale geleceği de merak konusu olmuştu. Google’ın San Francisco’daki bir kahve dükkanına yerleştirdiği emanet dolabı, takipçilerinin meraklı bekleyişini sona erdirmiş bulunuyor.

San Francisco’nun oldukça işlek kahve dükkanlarından birinde bulunan bu emanet dolabı, gün içinde çok fazla kişinin bu dükkanı ve bölgeyi ziyaret etmesinden dolayı bu dükkana yerleştirildi. Son dönemlerde kullanıcıların emanet dolaplarına daha çok güvenmeleri, e-ticaret firmalarını bu tip çözümler üretmeye yönlendiriyor.

BufferBox, Google’ın bu ürünü piyasa sürmesinden önce sadece Toronto bölgesinde hizmet vermekteydi ve San Francisco’daki bu emanet dolabıyla beraber ABD pazarına da açılmış oldu.

Kargo ürünlerinin teslimi sırasında kullanıcılar kimi zaman sorun yaşayabiliyorlar ve bu sorunun başında teslimat sırasında adreste bulunmama ve güvenlik gibi sorunlar yer alıyor. Bu sorunları en aza indirmek için tüketiciler emanet dolaplarını kullanmayı tercih ediyorlar. Kargo şirketleri, kullanıcıların dileği üzerine bu emanet dolaplarına ürünleri bıraktıklarında, paketlerin kaybolma ve hasar görme ihtimalini de azaltmış oluyorlar. Bu uygulama çoğunlukla ev veya iş adresini vermek istemeyen kişiler tarafından tercih ediliyor.

Emanet dolabı uygulamasını kullanan Walmart, Amazon ve Google arasında önümüzdeki dönemlerde bu alanda da sıkı bir rekabetin ortaya çıkması da olası gibi görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*