14 Kasım 2018

Google Çalışanları İçin Kendi Girişim Kuluçka Merkezini Kuruyor [Editörden]

Google-startup-girişim-kuluçka-area_120Silikon Vadisi’nde kariyer konusundaki sıkı rekabetin farkında olan Google, kendi yeteneklerini başka şirketlere kaptırmamak için bünyesinde girişim kuluçka merkezi kurmaya karar verdi. Google’ın çalışkan girişimcilerinin kendi şirketlerini kurarak Google için teknoloji ekosistemi ve stratejik işbirlikleri yaratması amacıyla planlanan kuluçka merkezinin adı Area 120. Area 120 Google yöneticileri Don Harrison ve Bradley Horowitz tarafından yönetilecek.

Nasıl çalışacak?

  • Google takımları iş planı oluşturup Area 120 yönetimine başvuracak.
  • Proje kabul edilirse personel Area 120’de tam zamanlı olarak birkaç ay projelerini geliştirecek.
  • Projelerini geliştirdikten sonra Google’dan fon isteyebilecek veya Google’ın yatırım yapacağı kendi şirketlerini kurabilecekler.

Yeni sistem Google çalışanlarının yenilikçi fikirler üzerinde çalışarak Google’a proje geliştirmesini kolaylaştıracak. Google aynı zamanda kendi içinden çıkan güvenilir yeni startuplara yatırım yapma imkanı yakalayacak.

İlgili yazı: Startup Balonu Patladı: Yeni Unicorn Piyasa Değerleri Aldatıcı Çıktı

İsmi nereden geliyor?

Area 120 Google’ın ünlü yüzde 20 süre prensibinden gelen bir terim. Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin 2004 yılındaki halka açılma mektubunda bunu açıklamışlardı:

“Çalışanlarımızı düzenli projeleri dışında zamanlarının yüzde 20’sini Google’a en çok yararlı olacağını düşündükleri şey üzerinde çalışmaya ayırmaya teşvik ediyoruz. Bu da onların daha yaratıcı ve yenilikli olmalarını sağlıyor. Kaydettiğimiz önemli ilerlemelerin birçoğunu bu şekilde gerçekleştirdik.”

Türkiye’deki şirketlere örnek

Area 120 girişimcilik ruhunun Google’da devam etmesini sağlıyor. Bu konuda Türkiye’deki en iyi örneklerden biri Borusan bünyesinde bağımsız startup şeklinde çalışan Bukoli. E-ticaret sitelerine güvenli, hızlı ve alternatif kargo seçenekleri sunan Bukoli; e-ticarette asıl rekabetin teslimat seçeneklerinde gerçekleştiği dikkate alınırsa girişimcilik ruhu yaratma ve korumanın ne kadar kazançlı olduğunu gösteriyor.

Google da Alphabet bünyesinde yeniden yapılandığında, Larry Page amaçlarından birinin de “büyük girişimciler ve şirketlerin yeşermesini teşvik etmek” olduğunu söylemişti. Elbette herkes Google bünyesinde girişim kurmak istemez. Area 120, dışarıya açılmak isteyen girişimcilere, projelerini Google’da test ettikten sonra şirket kurma fırsatı veriyor. Diğer kuluçka merkezlerinin tersine, Area 120’deki şirketlerin destek almak için kendini başkalarına beğendirmesine gerek bulunmuyor. Bu da Google çalışanlarına benzersiz startup kurma avantajları sunuyor.

İlgili yazı: Dünyada 200 Milyon $ Fon Yöneten 500 Startups Türkiye’de 250 Girişime Yatırım Yapacak

Girişimi gaptırmam

Google son yıllarda hızla büyüyen birçok startupın rakiplerinin eline geçtiğini gördü (Eski Google çalışanının kurduğu Instagram ve Google’ın göz diktiği Whatsapp büyük hayal kırıklıkları oldu). Bu yüzden de başka fırsatları kaçırmak istemiyor. Ancak Google’ın GAP’ı gaptırmam şeklinde düşünmesi tek başına yeterli olacak mı göreceğiz. Örneğin Wpatsapp’ı Google alsaydı Facebook’taki kadar başarılı olur muydu? Facebook en azından ilgi alanını sınırlayan, belirli hedefleri olan, plan yapan ve planlarına sadık kalan odaklı bir şirket.

Google bende “Param bol; her şeye el atayım ve her şeyi deneyeyim” izlenimi yaratıyor. Bu aslında ticari kaygıların öne çıktığı iş dünyasında herkese fırsat yaratmak anlamında harika bir şey. Öte yandan, Google’ın büyük umutlarla satın aldığı Boston Dynamics firmasının devletlere, şirket ve belediyelere robot satmayı başaramadığı için gözden çıkarıldığını biliyoruz. Oysa bu firma depremde insanları göçük altından kurtaracak ve nükleer sızıntıya yol açmadan önce, nükleer santralleri insan hayatını tehlikeye atmadan onaracak olan Atlas robotunu geliştiriyordu. Kısacası Google her şeyi satın alıyor ama hiçbirinin üzerine yeterince düşmüyor gibi (Bu noktada gizli planları varsa onlardan gerçek süper zeka devrimini bekliyoruz. 😉 ).

İlgili yazı: Girişimcilik Psikolojisi ve Startupları Başarıya Ulaştıran 4 Sır

Ancak bu kez umutluyum

Bizzat Alphabet’in kurulması insana umut veriyor; çünkü Alphabet, Nest’ten Tony Fadell gibi doğrudan Google’la bağı olmayı istemeyen girişimcilere de ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple Alpabet’i holding olarak görmek de hata olur. Area 120 de bu yaklaşımın devamı. Aynı zamanda Google Ventures ve Google Startup yatırım dallarının tamamlayıcısı.

Area 120 yöneticisi Horrowitz henüz kuluçka merkezinin masraflarının nasıl karşılanacağını söylemedi, ama bu değirmenin suyu Google şirket geliştirme bütçesinden gelecek gibi görünüyor. Horrowitz, girişimcileri kendi bünyesinde barındırma anlamında Y Combinator’ı örnek alıyor. Horowitz eski Google+ ekibini yönetti ve şimdi “Fotoğraflar ve Akışlar”ın başında bulunuyor.

Kozan DemircanSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*