18 Kasım 2018

Google Dijital Cüzdan Online Mağazaların İşini de Kolaylaştıracak Mı?

Google tarafından geçen hafta deneme çalışmaları başlatılan dijital cüzdanın geleneksel mağazalardaki ödeme prosedürünü oldukça kolaylaştıracağı bir gerçek.

NFC (Yakın Alanda İletişim) teknolojisi ile çalışacak olan mobil cüzdan, kredi ya da ATM kartı bilgilerinin uygulamaya yüklenmesi ile, ödeme esnasında sadece parola girilerek ödemenin gerçekleşmesini sağlayacak.

Peki dijital cüzdanın online mağazalara herhangi bir getirisi olacak mı?

Online alışveriş severler de Google’ın bu yeni uygulamasının alışverişlerini kolaylaştıracağından umutlu. Google dijital cüzdan uygulaması bilgisayarlara yüklenerek, online alışveriş esnasında sadece parola girilip alışverişin tamamlanıp tamamlanamayacağı merak konusu. Bu konunun netliğe kavuşmasının online mağazalar açısından önemi büyük. Çünkü uzun ödeme formların bugün hala pek çok kişiyi online alışveriş yapmaktan alıkoyduğu biliniyor.

Visa, Mayıs ortasında yayınladığı dijital cüzdan uygulamasında, mobil cüzdanın online alışveriş severler için de büyük bir kolaylık sağlayacağını iletmişti.

Mobil cihazlarla yapılan online alışverişlerde ‘tıkla ve satın al’ uygulamasını başlatacaklarını ileten Visa yetkilileri, bilgisayarlarda aynı kolaylığın sağlanılabilip sağlanamayacağı konusunda her hangi bir bilgi vermemişti.

Dijital cüzdan uygulaması ile, sadece kart numarası ile işlem yaptıkları için offline mağazalara oranla daha yüksek kredi kartı komisyonları ödeyen online mağazalar için gelecek dönemlerde şartların eşitlenip eşitlenmeyeceği merak konusu. İlk etapta böyle bir eşitlemenin söz konusu olmayacağı konuşuluyor. Bu yeni uygulama ile zaman içerisinde online mağazaların kredi kartı firmalarına ödedikleri komisyon oranlarında ne gibi değişiklikler yaşanacağı online mağazalar tarafından merakla bekleniyor.

Dijital cüzdanın mağazaların kredi kartı işleme prosesini ortadan kaldırabileceği de konuşuluyor. Netice bu olduğu takdirde, offline mağazaların kredi kartı firmalarına verdikleri %2 ile %3 arasında değişen komisyonlar ortadan kalkmış olacak. Bu da geleneksel mağazaları, online mağazalara oranla daha avantajlı bir konuma getirecek.

Apple ve Microsoft‘un da kendilerine ait dijital cüzdan uygulamaları üzerinde çalıştığı bilgisi git gide yayılıyor. Mobil ödeme sistemlerinin yakın bir gelecekte kullanım kolaylığı açısından oldukça popüler olacağı, sektörün en büyüklerinin bu pazarda yer alabilmek için birbirleri ile yarış halinde olmalarından da anlaşılıyor.

Bu yeni ödeme tekniğinin online ve offline mağazalara ne gibi kolaylıklar ve dezavantajlar sağlayacağını ise ancak zaman içerisinde sistemlerin iyice netleşmesi ile öğrenebileceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Ben bu duruma yakın bir zamanda Facebook’un da dahil olacağı kanaatindeyim.

Fikrini söyle

*