19 Kasım 2018

Google Glass, Alışveriş Sektörü İçin Ne Anlama Gelebilir?

Google GlassTeknoloji meraklıları ve elektronik ürünlere ilgi duyan kişiler ve bu grubun özellikle “early adopter” diyebileceğimiz kesimi, fikir olarak duyurulduğu ilk andan beri Google Glass‘ı merakla bekliyor. Ancak Google Glass yalnızca bir fetiş aracı mı olur yoksa günlük alışkanlıklarımızı kökten değiştirme kudretine sahip olur mu, işte o kısmı anlamamız için biraz daha vakte ihtiyaç var.

Yine de bundan birkaç sene önce hayatımızda bugünkü kadar yer kaplamayan akıllı telefonların günlük alışkanlıklara ve iş yapış yöntemlerimize şekil veriyor olduğunu düşündüğümüzde Google Glass’tan da benzer bir etkiyi beklemek hayalperestlik olmayabilir.

Peki Google Glass alışveriş sektörü için ne anlama gelebilir?

Henüz satışta olmayan bir cihaz için iddialı değerlendirmelerde bulunmak yanlış olacaktır ancak geçtiğimiz gün yayınlanan ve şu sıralarda epey konuşulan yeni Google Glass videosuna göz attığımızda belli noktalarda fikir edinmemiz mümkün. Google Glass, online alışveriş özelinde alışkanlıkları değiştirmekten ziyade, alışveriş deneyimini zenginleştirme ve kolaylaştırma potansiyeline sahip. Yani şimdilik akıllı telefonunuzdan farklı olması mümkün değil gibi gözükse de, vücudun yeni bir uzvu gibi ellerinizi kullanmadan çalışan bir Google Glass aslında yepyeni bir deneyim demek.

Aşağıdaki videonun belli saniyelerinde görülen alışverişe çekilebilecek anlardan ve gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel diğer fırsatlardan bahsedelim. Hatta siz de yorum olarak görüşlerinizi ve olası tahminlerinizi lütfen belirtin.

Sosyal alışveriş: Videonun 54. saniyesinde (ve daha birçok anında) görüldüğü gibi Google Glass yüzünüzdeyken görüntülü görüşme yapmanız mümkün (ve bu elinizdeki telefon ile görüntülü görüşme yapmaktan aslında tamamen farklı bir deneyim). Yani alışveriş deneyiminizi, fikrine önem verdiğiniz ama yakınınızda olmayan kişilerle de paylaşabileceksiniz. Kabinden çıkıp sevgilinize gösterdiğiniz kıyafeti düşünün; şimdi kabinden çıkıp aynanın karşısına geçtiğiniz ve aktif hale getirdiğiniz Google Glass üzerinden görüntülü görüşmeyi hayal edin. Bu bilgisayar başında alışveriş yaparken de gerçekleşebilir, mağazada da.

Lokasyon tabanlı fırsatlar: Yine fikrin kendisi değil deneyimin yolu yordamı yeni. Akıllı telefonunuza düşen ve telefonu çıkartıp incelemenizi gerektiren lokasyon bazlı marka bildirimi ile Google Glass vasıtasıyla gözünüzde belirecek olan lokasyon bazlı marka bildirimi arasında çok fark var. Google Glass’ın vücudun yeni bir uzvu gibi kabul görebilme ihtimalini düşünürsek, doğru anlarda paylaşılabilecek fırsat bildirimlerinin geri dönüşleri çok daha etkili olabilir.

Görsel araması: Ayakkabı alacaksınız ve istediğiniz ayakkabının kahverengi değil de siyah renkli olanını istiyorsunuz. Ancak siyah renkli model mağazada yok. Yukarıdaki videonun 24. saniyesinde olduğu gibi Google Glass üzerinden yapacağınız arama ile istediğiniz konudaki görsellere ulaşmanız mümkün. Bu işi de telefonunuzla yapabilirsiniz ancak Google Glass kullanıyor olsanız hangi deneyim daha çekici olurdu? Google Glass ile beraber özellikle “arama” konusunda bol bol çeşitlendirme ve kullanım alternatifi yaratmak mümkün.

Çeviri: 1.48’deki çeviri sahnesi yurt dışında (ya da bir internet sitesinde) alışveriş yapanlar için hayat kurtarıcı olabilir. Videoda “delicious” kelimesi çevriliyor, siz muhtemelen “bunun 37 numarası var mı” cümlesini çevirmek isteyeceksiniz. Ya da yabancı dilde bir siteyi Google Glass’a entegre edilmiş Google Translate ile kendi dilinizde okuduğunuzu değil de dinlediğinizi düşünün. Olamaz mı, olabilir.

Fiyat karşılaştırma: Yurt dışında Amazon‘un, ülkemizde ise Hepsiburada‘nın mobil uygulamalarının örnek gösterilebileceği, barkod okutarak fiyat karşılaştırma (showrooming) hadisesinin Google Glass ile nasıl noktalara varabileceğini düşünelim. Gözünüzdeki cihaz ile barkodu okutuyorsunuz, internet üzerindeki diğer mağazalarda fiyatını öğreniyorsunuz ve alışveriş yapıp yapmama kararınızı veriyorsunuz. Hatta basit bir ses komutu ile o ürünü sepetinize atıyorsunuz. Bu belki de listenin ve Google Glass’ın alışveriş yönünden en kritik yeni “deneyimi” olabilir.

Sizce Google Glass ile neler yapabiliyor olacağız?Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*