19 Aralık 2018

Google “Güvenilir Mağaza” Uygulamasına Patent Davası

Ekim ayında sizlere Google‘ın deneme hizmetine başlattığı “Trusted Stores – Güvenilir Mağaza” uygulamasından bahsetmiştik.

Online tüketicilerin gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilmeleri amacı ile başlatılacak olan uygulamada, Google mağazalara çeşitli puanlamalar vererek tüketicilerin alışveriş yapmadan bu puanları görebilmelerine olanak tanıyor.

Henüz sınırlı mağaza ile başlatılan uygulama için Google’ın yeni müşteri arayışları içerisinde olduğu da belirtiliyor.

Güvenli online alışveriş hizmeti sunan buySAFE, Google’ı işte bu yeni hizmetinden dolayı dava ediyor. Google’ı kendilerine ait patentli bir hizmeti kullanmakla suçlayan buySAFE’in iddiaları bununla da sınırlı değil.

Firma Google’ı kendilerine ait özel iş bilgilerini çalmak ve müşterilerini Google hizmetini seçmeye zorlamakla da suçluyor.

buySAFE, Google’ın işbirliği için 2006 yılında kendileri ile irtibata geçtiğini, iş fikirlerinin detaylarını almak için çabaladıklarını öne sürerken, Google’ın amacını anladıkları anda görüşmelerden çekildiklerini, bunun ardından da 2010 yılında firmanın buySAFE yöneticilerinden birini Google Güvenilir Mağaza uygulamasında çalıştırmak üzere işe aldığını açıklıyor.

buySAFE Google’ın yeni ürününü tam yatırım alma görüşmelerine çıkacakları zaman yaptığını da belirterek, Google’ın kendilerini piyasadan silmek için çalışmalar içerisinde olduğunu dile getiriyor.

Google’ın deneme hizmetinin yayına çıkmasının ardından büyüme hızlarındaki yavaşlamaya dikkat çeken buySAFE, Google’ın müşterileri ile irtibatta olduğunu hatta bazı müşterilerine iki firmayla birden çalışamayacaklarını, firmalardan ancak birini seçebileceklerini belirttiğini iletiyor.

buySAFE, bütün bu iddialarının ardından Google’ın kendilerine patentli bir iş modelini ve buySAFE yöntemlerini kullanarak yeni bir hizmet başlatma çabaları içerisinde olduğunu savunuyor.

buySAFE’in son iddiası ise, müşterilerinin kendilerine Google tarafından iletildiğini belirttikleri oldukça şaşırtıcı bir bilgi. buySAFE tarafından öne sürüldüğüne göre, Google Trusted Stores ayağında kendisi ile çalışan online mağazalara online arama sonuçlarda önlerde yer alma sözü veriyor.

Bu iddiaların doğru çıkması halinde hiç süphe yok ki Google oldukça zor bir duruma düşecek. Davanın gidişatını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*