15 Kasım 2018

Google Hummingbird Güncellemesi ile Neler Değişti? [İnfografik]

Google‘ın arama tarafında son yıllarını hareketli geçirdiğine, ardı ardına algoritma güncellemelerini uygulamaya aldığını görüyoruz. Hummingbird güncellemesi de kısa süre önce Eylül ayı sonunda açıklandı ve bugüne kadar epey konuşuldu.

Kaçıranlar için Google’ın Hummingbird güncellemesinin ne olduğunu, ne işe yaradığını, neleri değiştirdiğini aşağıdaki infografikten öğrenmek mümkün.

Google Hummingbird güncellemesi kullanıcıyı odağına alan ve kullanıcıların arama yapma yollarını temel alan bir güncelleme. İnfografikte de açıklandığı üzere bundan önce Google’ın bu minvalde yaptığı son güncelleme Caffeine’di (Panda ve Penguin güncellemelerini farklı bir klasmana koyabiliriz).

Google’dan yapılan açıklamaya göre Hummingbird güncellemesinin arama tarafında yaptığı optimizasyonun temeli semantik bir bakış açısına dayanıyor ve güncelleme ile beraber Google, anahtar kelimeler kadar artık arama yapılan kelimeler arasında bağlantı da kuruyor. “X kimdir” ya da “y’yi nasıl yaparım” gibi sorulara cevap verebilmek artık Google için çok önemli.

Tabi bir de mobil cihaz kullanımının artmasıyla beraber sesli arama işlevinin daha fazla kullanılır olmasının da bu güncellemede etkisi var. Telefona sesli bir arama yaptırarak daha iyi arama sonucu almak zaman içinde daha da mümkün olacak. Yani Hummingbird güncellemesini kullanıcı-dostu (user-friendly) olarak tanımlamak mümkün.

Tahminlere göre Hummingbird güncellemesi ile beraber arama sonuçlarının yüzde 90 kadarının değişime uğrayacağı düşünülüyor.

İçerik üreticileri ve site sahipleri tarafında ise, infografikte de özetlendiği gibi, yayınlanan içeriklerin kaliteli, faydalı ve ilginç olması ve dolayısıyla kullanıcıların fayda sağlaması Hummingbird’ün istediği etkiler arasında. Yeni güncelleme ile beraber anahtar kelimelerin önemi azalıyor (hiçbir zaman bitmiyor da demek lazım) ve diyalogu temel alan içeriklerin önemi artıyor.

google-hummingbird-guncellemesi-infografikSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Eticaret sitem için seo çalışması yaptıracaktım bu konu ile biraz daha sağlam ilerleyeceğimi düşünüyorum. Paylaşım için teşekkür ederim.

  2. İnfografiğe bakılacak olursa birçok öğrenmemiz gereken yerlen vardır, ve elbette bunları uygulamakta fayda vardır bilgi için teşekkürler E-TicaretMAG

Fikrini söyle

*