21 Kasım 2018

Google Reklam Pazarında Dinamik Ücret Uygulamasına Geçiyor

double-click-google

Google yayıncılar ve içerik pazarlamacıların reklam gelirlerini artırmak için yeni bir yöntemin testlerine başladı.

“Dinamik taban fiyatı” denilen bu yöntem, reklamcının isteği üzerine Google’ın DoubleClick Ad Exchange (AdX) sisteminde satılan reklamların minimum satış ücretini değiştirecek.

Reklamlarda taban fiyat nedir?

Yayıncılar ve reklamcıların reklam envanterlerini satıp aldığı ve değiş tokuş yaptığı bu platformda “taban fiyat” bir reklamın satılabileceği minimum fiyatı belirliyor. Yayıncılar bu fiyat tabanını, reklamları en azından gerçek zamanlı açık artırmada biraz para kazandırsın diye belirliyorlar. Eğer bir yayıncı fiyat tabanını 2 dolar olarak belirlerse, yalnızca 2 dolar ve üzerinde teklif yapan reklamcıların teklifleri kabul ediliyor.

Taban fiyatlar otomatik değişecek

Dinamik fiyat tabanları ise, bir reklam envanterinin zaman içindeki teklif oranlarını hesaplayıp, gerçek pazar değerini daha iyi belirliyor. En azından düşünce bu yönde. Örneğin bir yayıncı, bir reklam envanterini rutin olarak 5 dolar / CPM’den satıyor, ancak reklamın taban fiyatı 3 dolar. Bir reklamcı da genellikle bu reklamı 5 dolardan alırken, bu sefer 3 dolarlık minimum ücreti ödüyor. Normal fiyat tabanı uygulaması ile reklam 3 dolardan satılacak. Fakat dinamik taban fiyatı uygulaması, reklamcının önceki satın almalarını da hesaba katarak fiyat tabanını otomatik olarak 4 dolara çekiyor. Yayıncının bir değişiklik yapmasına gerek kalmıyor.

Bu bağlamda, taban fiyatı otomatikleştirmek yayıncıların AdX’in reklam envanterlerini olduğundan daha değersizmiş gibi işlem görmesini engelliyor. Her ne kadar çoğunluk olmasalar da, bazı yayıncılar bu pazarın, genel olarak programmatic reklam satın almanın, reklamlarının taban fiyatlarını daha da aşağı çekeceğinden endişe ediyorlar.

Sistemin etik ve ticari sorunları

Ancak, Google’ın dinamik taban fiyat yapılandırmasının bir şartı var: Buradaki bazı özelliklerin kullanımı yalnızca Google’ın hem ad server’larını hem de ad exchange’i beraber kullanan yayıncılara açık olacak. Bu da, Google’ın iki ürünü bir süre sonra birleştireceği ve reklam teknolojisi piyasasında iyice tekel haline geleceği endişelerini doğuruyor.

Google’ın dinamik taban fiyat özelliğinin üç öncelik ayarı olacak: düşük öncelik, orta öncelik ve yüksek öncelik. Bu üç ayar yayıncılara, envanterlerinde ne kadar agresif bir fiyat uygulamasına gideceklerini belirliyor. Örneğin yüksek öncelik ayarı, envanterin minimum taban fiyatını orta öncelik ayarına göre daha yukarıda tutacak. Orta ve düşün öncelikler için de aynı durum geçerli.

Sorun burada başlıyor. Yayıncılar, orta ve yüksek öncelik ayarlarından yalnızca hem exchange hem de ad server’ı beraber kullandıklarında yararlanabilecekler.

Bu durum aynı Google’ın bir reklam teknolojisi olan “enhanced dynamic allocation” gibi çalışıyor. 2013 yılının ilk çeyreğinde Google’ın rakipleri Federal Ticaret Komisyonu’na, Google’ın pazar gücünü kötüye kullandığını şikayetine sebep olan özellik.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*