16 Kasım 2018

Google+ Kapatılıyor, Yerine İki Ayrı Ürün Gelecek

Google+ bir sosyal ağ mezarlığı gibi. 2 milyar profil barındıran Google+’ın yalnızca 6 milyon aktif kullanıcısı var. Yani profillerin yalnızca %0,3’ü aktif. Bu aktif profillerin de kaçının sahte olduğu bilinmiyor.

Google her ne kadar sosyal ağlar konusunda yenilgiyi kabul etmese de, Google+’ın farklı işlevlerini, ayrı hizmetler olarak bölmeye ve yeniden yapılandırmaya hazırlanıyor.

Bradley Horowitz

Bradley Horowitz

Google’ın ürünlerini 7 yıldır yöneten Bradley Horowitz, Photos ve Streams adında iki yeni ürüne bakacağını Google+ üzerinden duyurdu. Google+’tan hiç bahsetmeyen Horowitz’in söylediklerini, Barselona’da Mobile World Congress’te konuşan Android müdürü Sundar Pichai alıntıladı: “Google+ bizim için her zaman aynı anda iki şeydi: bir akış ve sosyal katman. Akış olarak hala tutkulu bir kullanıcı kitlesi olsa da, ikinci amaç bizim için fazla büyüktü. Fotoğrafın ve iletişimin çok önemli olduğu bir noktadayız, bu yüzden bu ikisinin etrafında tekrar organize olacağız. Hangouts ise hala var olmaya devam edecek.”

Google’ın, Google+ için bir çok arzusu vardı. 2011 yılında ortaya çıktığında, Zagat satın alımı ile bir Yelp, fotoğrafları ile bir Flickr, Hangouts ile bir Whatsapp, akışları ile bir Facebook olması istendi. Bütün özelliklerine rağmen Google+ hali hazırda bulunan hiç bir sosyal ağı yerinden edemedi.  Bir süre boyunca Google, herhangi bir hizmetindeki aktiviteyi Google+’ta oluyormuş gibi gösterip popülerliğini abarttı; çünkü tüm Google hizmetleri birbirleri ile bağlantılı. Şimdi ise bu ürün, Google’ın fişini çektiği Google Wave, Google Buzz ve Orkut sosyal ağları ile aynı kaderi paylaşacakmış gibi görünüyor.

Bu arada Facebook, Google+’ın olmak istediği tüm bu sosyal ağ özellikleri yığının nasıl olması gerektiği konusunu çözdü. Şu anda aylık 1,3 milyar aktif kullanıcısı var ve günde 3 milyar video oynatıyor. Evet, Facebook videoları otomatik oynamaya başlıyor ancak bu bile kendi başına sosyal ağın devam eden popülaritesinin bir göstergesi. Referans olarak karşısına YouTube‘u koyduğumuzda, günde 4 milyar civarında video gösterildiğini söyleyebiliriz.

Facebook ayrıca fotoğraf paylaşım platformu olan Instagram‘da 300 milyon, mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ta da 700 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip. Ayrıca yalnızca Facebook Messenger’ı kullanan da aylık 200 milyon daha aktif kullanıcısı var. Bütün bu hizmetler, Facebook omurgasına bağlanıyorlar.

Google 2010 yılında Google Wave’i kapattığında ürünün kodlarının bir kısmını açık kaynak olarak yayınlamıştı. Google şu anda Google+ ile ilgili herhangi bir ürün detayı vermiyor ancak Horowitz ve Pichai’nin açıklamalarından çok yüksek ihtimalle aynı kaderi paylaşacağına kesin gözüyle bakıyoruz.

meanwhile-on-google-plusSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Google basitlik ve kullanışlılık ekseninde doğru bir sosyal medya ürünü çıkarmadığı sürece bu alanda malubiyete mahkum. Google+ iç tüğüzü ve T.C. vergi kanunları denk içerik ağırlıklarına sahip.

  2. teknoloji şirketlerinin bence en büyük sorunu bu olmaya çalışmaları yerlerini o kadar sağlam ve yıkılmaz görüyor olacaklar ki teknoloji alanında değişik ve iddialı, iddiasız bi dolu yatırım peşindeler.

Geribildirimler

  1. […] Google + kapanıyor! Google bir türlü sosyal medyada aradığı başarıyı bulamıyor. Google + servisini kapatacağını ve yerini Photos ve Streams adlı iki servise bırakacağını belirtmiş. […]

  2. […] Google, en sonunda Google Plus’ı da kapatıyor. Ama sosyal ağ konusunda tam da vazgeçmiş gibi değil. Google Plus’ı kapatıp, yerine 2 yeni servis açmaya hazırlanıyor. […]

Fikrini söyle

*