21 Kasım 2018

Google Kendi Araç Kiralama Hizmeti İle Oyunun Kurallarını Değiştirecek

Uber hakkında bir çok kere yazıp çizdik. Kişilerin kendi araçlarını kiralaması ve kiralık araç bulmaya yarayan, özelleşmiş bir online açık pazar platformu gibi çalışan Uber’in başı, regülasyon sorunları, sorunlu sürücüler, her nedense bu hizmete çamur atmaya yemin etmiş medya mensupları ve kendini çok iyi konumlandırmış rakip şirketler ile dertte.

Bloomberg’in yayınladığı bir habere göre ise Uber, bütün bu dertlerini solda sıfır bırakacak çok kritik bir zamana giriyor: Google, kendi araç kiralama hizmetini ortaya çıkartmak üzere. Dahası bunu, kendi kendine gidebilen sürücüsüz araçları ile yapacak olması.

Google ve Uber’in garip ilişkisi

David Drummond

David Drummond

Google Ventures, yani arama motoru devinin yine en az kendisi kadar dev olan yatırım kolu, Uber’e 2013 yılının Ağustos ayında 258 milyon dolar yatırım yapmıştı. Bu miktar, Google Ventures’ın şimdiye kadarki en büyük yatırımı. Dahası, üzerinden henüz bir yıl bile gelmeden Uber’e yine yatırımda bulundular. Dolayısıyla Google ve Uber’in giderek yakınlaşmakta oldukları kimsenin gözünden kaçmadı. Yetmedi, Google’ın Kurumsal Gelişim Başkan Yardımcısı David Drummond Uber’in yönetim kuruluna dahil oldu ve bu görevini hala sürdürmekte. Bu görev değişikliği ile zaten tüm kulislerde Google’ın Uber’i satın almaya hazırlandığı dedikoduları dolanmaya başladı. Kim olsa bunu düşünürdü.

Ancak görülen o ki, bütün tahminlerin tam tersine Uber ve Google, bu özel hizmet sektöründe tüm silahlarını ortaya koyarak savaşmak niyetindeler. Google, uzun süredir üzerinde çalıştığı hatta ABD’nin bazı eyaletlerinde trafiğe çıkmasına izin bile verilen sürücüsüz elektronik otomobilleri ile bu hizmeti vermeye hazırlanıyor. Drummond, söylenenlere göre durumu Uber yönetim kuruluna açıklamış. Uber yönetim kurulu ve idarecilerinin bir kısmının, Google’da henüz yalnızca çalışanların denemesi için kullanılan bir mobil uygulamanın ekran görüntülerini gördükleri söyleniyor. Bu bilgileri veren ve isminin açıklanmasını istemeyen genel kurul üyesi, genel kurulun yüksek ihtimalle Drummond’un istifasını isteyeceğini de belirtiyor.

Ulaşımın geleceği otonom araçlarda

Uber aynı zamanda Carnegie Mellon Üniversitesi’nin Pittsburgh’daki araştırma enstitüsü ile bir işbirliğine gidip, kendi otonom otomobilini yapmaya çalıştığı da biliniyor.

o-AMAZON-DRONES-facebook

Google’ın ulaşım teknolojilerini ve yöntemlerini, devrimsel bir şekilde değiştirmek istediği yıllardır bilinen bir gerçek. Otonom otomobillerden, otonom dronlara kadar bir çok teknoloji geliştirilme ve test aşamasında. Sorun ise, bu teknolojiler o kadar gelişmiş, o kadar yeni ve o kadar alışılmadık ki, bunları denetleyecek kurum ve kurulların yeterliliğinden şüphe ediliyor. Otonom dronların e-ticaret için nasıl kullanılabileceğinden daha önce bahsetmiştik. Amazon.com da bu konuda araştırmalara girişmiş durumda. Yani geleceğimizde kesinlikle otonom araçlar olacak.

En zayıf halka?

Otonom araçların en büyük avantajı, Uber gibi hizmetlerin en zayıf yanını ortadan kaldırmaları: Sürücü.

Sürücünün ne kadar iyi bir sürücü olduğu haricinde, ne kadar “iyi” bir insan olduğu daha önemli. Sizi soymayacağı, taciz etmeyeceği veya basitçe sizi herhangi bir şekilde rahatsız etmeyeceği ne malum?

Google-self-drive_2622220b

Sürücü etkenini denklemden tamamen çıkarttığınızda ise, çok daha basit bir hizmet karşımıza çıkıyor. Cep telefonunuzdan uygulamayı açıp, nerede olduğunuzu belirtip bir araç çağırıyorsunuz. Aracın ne kadar zamanda geleceğini ve nerede olduğunu ekrandan takip edebiliyorsunuz. Ödeme sisteminizi seçiyorsunuz. Araca biniyorsunuz ve otonom araç, tüm trafik, GPS, GSM, yol durumu ve çevresel bilgileri hesaba katarak, sizi gitmek istediğiniz yere en tehlikesiz, en kısa ve en ekonomik şekilde götürüyor.

Ülkemizde neler olur?

Aslında tüm sistem, ülkemizdeki BiTaksi uygulamasına benziyor, yalnızca araçlar otonom hale getirilmiş. Dolayısıyla günün birinde Türkiye’de de bu hizmet sunulmaya başlarsa, aslında Google’ın işi ABD’de Uber veya Avrupa’da BlaBlaCar ile karşılaştırıldığında Türkiye’de daha zor. Çünkü bizim taksi çağırma hizmetimizdeki sürücüler zaten bunu meslek olarak yapan profesyonel sürücüler. Dolayısıyla olay eninde sonunda gelip maliyet noktasına dayanacak. Hem hizmet veren için maliyet, hem de hizmet alan için maliyet.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*