17 Kasım 2018

Google Kendi Ürünleri İçin Online Mağaza Açtı

gs1

Google‘ın aslında tüketiciye sunabildiği yazılımları ve hizmetleri haricinde bir çok fiziksel ürünü de bulunuyor. Daha önce bu ürünleri almak isteyenler, farklı satıcılardan ürünleri arayıp bulmak zorundaydı. Google, tüketiciler için işleri kolaylaştırarak kendi online mağazasını açtı ve ürünlerinin tamamını buradan satışa çıkarttı.

Hemen belirtelim, her ne kadar Türkçe dil desteği olsa da Google Store adı verilen online mağaza henüz ülkemizde kullanılamıyor.

Chromebook, Nexus telefon ve tabletler, Androiw Wear akıllı saatler, televizyon için akıllı hizmet ve uygulamalar sunan Nexus Player, Chromecast ve Nest akıllı termostatları gibi bir çok ürün doğrudan satın alınabilecek şekilde sergileniyor. Ayrıca tüm bu ürünlerin aksesuarlarına da ulaşılabiliyor.

google store

Google, daha önceden kendi ürünlerini biraz da sanki bir uygulama satın alınıyormuş gibi Google Play üzerinden de pazarlamaya çalışıyordu. Uygulama satın almak ile fiziksel bir cihaz almak süreçlerinin tüketicinin gözünde bambaşka süreçler olduğunu görmüş olacaklar ki, Google Store online dünyada yerini aldı.

Burada Google’ın yavaş yavaşa Apple benzeri bir pazarlama ve mağazacılık stratejisi benimsediğini görüyoruz. Apple da farklı ürün gamları için farklı mağazalar açıyor. Örneğin müzik, uygulama ve fiziksel ürün mağazaları tamamen farklı. Google, Londra’da ilk fiziksel mağazasını açarak bir konuda daha Apple benzeri bir yaklaşım sergileyeceği imajını veriyor.

Bu Google’ın ilk online mağaza denemesi değil. 2010 yılında ilk Nexus telefon ortaya çıktığında da Google ayrı bir online mağaza açıp satış yapmaya çalışmıştı. Ancak mağazayı destekleyecek başka bir ürün olmaması, ayrıca e-ticaretin 5 yıl önceki halini düşündüğümüzde bu mağaza planı pek tutmadı.

Google Store’un açılışı ile birlikte, ikinci nesil Chromebook Pixel serisini de duyurdu. Ayrıca Google, kısıtlı bir zaman için Google Store’dan alışveriş yapanlara ücretsiz kargo hizmeti vereceğini de söylüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*