18 Kasım 2018

Google Marka ve Yayıncıların Doğrudan Arama Sonuçlarında İçerik Yayınlamasına İzin Verecek

Google-amp-içerik-serp-içerik_pazarlama (2)Facebook geçen yıl sınırlı sayıda katılımcıyla kullanıma giren Instant Articles (Anında Haber) uygulaması ile yayıncıların Facebook üzerinde içerik barındırmasına izin verdi. Bu özellik mobilde Verge gibi sitelerin haber sayfalarının hızlı açılmasını sağlıyor ve e-ticaret sitelerinin hayalini kurduğu hızlı yüklenen sayfalar özelliğini yaygınlaştırıyor.

Peki Google durur mu? O da Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – AMP) özelliğini duyurdu ve şimdi hem markaların hem de yayıncıların Google arama sonuçları sayfasında (SERP) içerik yayınlamasına, doğrudan Google’da içerik barındırarak kendi reklamını yapmasına izin verecek.

Google’ın şimdilik deneme aşamasında olan ve Ocakta kullanıma giren bu özelliği pazarlamacıların, medya şirketlerinin, politikacıların ve markaların doğrudan Google’da içerik yayınlamasına ve bu içeriklerin SERP’te görünmesine izin veriyor.

Örneğin Fox News, Google’la çalışarak politik tartışma içeriği yayınlamaya başladı. People.com şubat ayında Oscar töreniyle ilgili paylaşımlarda bulundu. Geçen hafta başında, HBO popüler TV şovu silikon Vadisi’nin 3. sezonunu tanıtmak için hayali karakterlerle ilgili hayali haberler yayınladı.

İlgili yazı: Google Alışveriş Reklamı Yüklemek İçin Merchant Center’a Formatlama Seçenekleri Ekledi

Google-amp-içerik-serp-içerik_pazarlama

Özel yükleme sayfası

Google geçen hafta yayınladığımız alışveriş reklamları formatlama haberine benzer şekilde, SERP’te gösterilecek metin ve görsellerin yüklenmesi için web tabanlı özel bir arayüz geliştirdi. SERP içerikleri 14 bin 400 karakter uzunluğunda oluyor ve maksimum 10 görselle videoya bağlantı içerebiliyor. Bu sayfalarda aynı zamanda Twitter, Facebook ve e-posta ile paylaşım imkanı da bulunuyor.

SERP’te gösterilecek tüm içerik doğrudan Google’da ayrı sayfalar olarak barındırılıyor ve SERP üzerindeki alakalı arama sonuçlarında bir hafta boyunca gösteriliyor. Tüm markaların tüm yayınlarını tek sayfada ve aynı anda göstermek mümkün olmadığı için barındırılan içerik SERP’in üst kısmında kayar slayt olarak görüntüleniyor. Ancak, bir haftanın sonunda içerik Google’dan kaldırılmıyor. Sadece SERP’te artık gösterilmiyor ve bu kez içeriğe linkle ulaşılıyor.

Google’ın adı yok

Google deneysel özelliğe henüz bir ad vermedi, ancak geçen Perşembe sabahı Amerika’da yapılan “Jimmy Kimmel” aramasında şovun yapımcılarının ürettiği birkaç içerik gösterildi. Pazartesi yayınlanan içerikte ise ilgili şova ait bir Youtube video linki yer alıyordu. Kriket spor sitesi Cricbuzz da bu özelliği aktif olarak kullanıyor ve geçen Perşembe sabahı 10 dakikada bir içerik girdiği görülüyor.

İlgili yazı: Facebook Sayfalar Mobil Sürüme Online Alışveriş Desteği Geliyor

Google-amp-içerik-serp-içerik_pazarlama

AMP ile aynı şey değil

Google sözcüsü konuyla ilgili açıklamasında, test edilen özelliğin AMP hızlandırılmış mobil sayfalar programından ayrı bir uygulama olduğunu söyledi. AMP duyarlı tema yerine doğrudan mobile özgü tasarım kullanarak web sayfalarının Javascript vb. kodunu temizliyor ve sayfaları hafifleterek mobilde hızlı açılmalarını sağlıyor.

Google AMP sayfalarını aynı zamanda ön belleğe alıyor veya sayfaların birer kopyasını kendi sunucularında tutarak kullanıcılara hızla ulaştırıyor. Ancak haberimize konu olan deneysel uygulamanın tersine, AMP’de sayfalar doğrudan Google’da barındırılmıyor. AMP Flipboard mobil uygulaması ve getpocket gibi çalışıyor. Web sayfalarını internetten çekip otomatik olarak sadeleştirerek formatladıktan sonra kullanıcılara gösteriyor.

Yayıncılar kendi sitelerinden vazgeçiyor

Yurt dışında birçok yayıncının kullanıcıları kendi sitelerine çekmek yerine doğrudan sosyal ağlarda içerik barındırmaya başladıklarını görüyoruz (pratikte Facebook Instant Articles’dan söz ediyoruz). Öyle ki Apple da Apple News uygulaması için doğrudan kendi sunucularında içerik barındırmaya izin veren bir CMS (içerik yönetim sistemi) arayüzü tasarladı. Bu gidişle sosyal ağlar web sitelerinin kendi WordPress’i olacak. Uygulamanın web sitesinde sisteme sadece davetiye ile katılabileceğiniz ve sıranızı beklemeniz gerektiği söyleniyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*