14 Kasım 2018

Google Masaüstü Arama Sonuçlarında Sağ Yandaki Metin Reklamları Kaldırdı: CPC Artacak mı?

Google-cpc-pla-alışveriş-alışveriş_reklamları-tbö-tıklama_başına_ödeme-organik-google_arama_sonuçları-serp-adwords-gösterim-reklam-reklamveren-masaüstü-mobilGoogle masaüstü arama sonuçlarından sağ yandaki metin reklamları kaldırdı. Peki, bu nedenle tıklama başı ödeme CPC reklamlarının fiyatı artacak mı? Ya gösterimler, organik arama, arama sonuçlarında gösterilme sırası ve tıklama oranları ne olacak? Birlikte görelim.

Masaüstü arama sonuçlarının mobille uyumlu olması için verilen bu kararla ne değişti?

  • Masaüstü arama sonuçları sayfasının yan tarafında metin reklamları gösterilmeyecek.
  • Organik sıralamanın üstündeki manşet alanında üç yerine, 4 reklam gösterilecek (alışveriş odaklı aramalar için).
  • Arama sonuçları sayfasının (SERP) altında üç metin reklam gösterilecek.
  • SERP’te gösterilen toplam metin reklam sayısı maksimum 7 olacak.
  • Ürün listesi reklam alanı ve bilgilendirme panelleri alakalı arama sonuçları için sayfanın sağında gösterilecek (Bazen de reklamlarla birlikte, çünkü Google sayfa düzenini test etmeye devam ediyor).

Bu güncellemeler dünya çapındaki tüm Google SERP’lerinde uygulanmış bulunuyor.

Google-cpc-pla-alışveriş-alışveriş_reklamları-tbö-tıklama_başına_ödeme-organik-google_arama_sonuçları-serp-adwords-gösterim-reklam-reklamveren-masaüstü-mobil

Kararın sebebi nedir?

Öncelikle daha önceki yazımızda belirttiğimiz gibi Google yeni masaüstü SERP düzenini uzun zamandır test ederek mobil ekranlarla uyumlu hale getirmeye çalışıyordu. Dolayısıyla bu karar sürpriz değil. Aslında Google ta 2010 yılında organik arama sonuçlarının üstünde 4 reklam göstermeyi test etmeye başlamıştı (ABD konut kredisi arama sonuçlarında). Geçen yıl da bazı kullanıcılar sayfanın sağında reklam görmediklerini, ama arama sonuçları listesinin üstünde 4 reklam gösterildiğini rapor ettiler.

Ancak Google geçen ay bu değişikliklerin kalıcı olmadığını söylemişti. Şimdi bu açıklamadan caymış görünüyor veya asıl niyetini gizledi. Google değişikliği geçen hafta uygulamaya başladı. 17 Şubatta ise tüm SERP’ler değişmiş oldu.

Google-cpc-pla-alışveriş-alışveriş_reklamları-tbö-tıklama_başına_ödeme-organik-google_arama_sonuçları-serp-adwords-gösterim-reklam-reklamveren-masaüstü-mobil

Alışveriş odaklı aramalar nedir?

Adı üstünde online alışveriş aramaları ve bu kısım e-ticaret sitelerini doğrudan ilgilendiriyor: Nike ve İstanbul oteller için yaptığımız örnek aramaları sayfamızda görebilirsiniz. Tabii Google aklınızdan geçeni okuyamaz. Sadece algoritması bazı aramalarınızın alışveriş niyetiyle yapıldığını düşünürse size ilgili metin reklamları gösterecek.

Google-cpc-pla-alışveriş-alışveriş_reklamları-tbö-tıklama_başına_ödeme-organik-google_arama_sonuçları-serp-adwords-gösterim-reklam-reklamveren-masaüstü-mobil

Peki alışveriş reklamlarını etkileyecek mi?

Şimdilik hayır. Google sayfanın diğer yerlerinde görselli ve metin reklamlar göstermeye devam edecek. Ancak Google’ın alışveriş reklamlarının nihai sayfa düzenine, aranjmanına henüz karar vermediğini ekleyelim. Reklam sayısı ve gruplandırmaları her an değişebilir.

Google-cpc-pla-alışveriş-alışveriş_reklamları-tbö-tıklama_başına_ödeme-organik-google_arama_sonuçları-serp-adwords-gösterim-reklam-reklamveren-masaüstü-mobil

Öyleyse CPC fiyatları artarak tavan yapacak mı?

Bunu söylemek için henüz erken. Elbette sayfada gösterilen maksimum reklam sayısının 7’ye düşmesi arz-talep nedeniyle CPC fiyatlarının artmasına neden olabilir. Öte yandan işler bu kadar basit olmayabilir.

  • Öncelikle reklamverenler artık sayfanın altında gösterilen metin reklamlara ilgi gösterecekler mi konusu var. Belki de buraya fazla reklam vermeyecekleri için CPC fiyatları düşecek.

  • Ayrıca Bloofusion SEM lideri Martin Roettgerding’in dediği gibi manşette gösterilen reklamların gösterim hacmi artabilir ve bu da CPC fiyatlarını baskılayabilir.

Ancak bu görüşe katılmayanlar da var. Örneğin Merkle | RKG kıdemli analiz uzmanı Andy Taylor, “Şimdilik organik metin reklamları tıklama veya gösterim hacminde pek bir değişiklik görmedik. CPC de genelde istikrarlı, ama ilk sayfa ve manşetteki teklif minimumlarının nasıl değişeceğini görmeyi merakla bekliyoruz” diyor.

Her durumda SERP’te üst sırada gösterilmeye odaklanan reklamverenlerin stratejilerini güncellemeleri gerekecek. Bu da açık artırma tekliflerinin bir süre istikrarsız olmasına yol açabilir; yani insanlar yeni dengelerde karar kılana kadar. Şimdi sayfanın sağından metin reklamların kalkmasını 4 madde doğrudan analiz edelim.

Google-cpc-pla-alışveriş-alışveriş_reklamları-tbö-tıklama_başına_ödeme-organik-google_arama_sonuçları-serp-adwords-gösterim-reklam-reklamveren-masaüstü-mobil

1. CPC’ler genellikle manşet reklamlardan geliyor

Sayfanın sağ tarafındaki reklamlarla manşet reklamlarını karşılaştırdığımız zaman, manşet CPC tekliflerinin daha yüksek olduğunu görüyoruz. Çünkü Ocak 2016 verilerine göre tıklamaların yüzde 85’i manşetten ve geri kalanı ise sayfanın altıyla sağındaki reklamlardan (yüzde 15) geliyor. Bu veriler ABD’de tüm sektörlerde on milyonlarca tıklama üretmiş olan 2000 WordStream müşteri hesabından alınmıştır.

  • Bu yüzden manşetteki 4. reklam gösterimi ile sayfanın altındaki yeni reklam yerlerinin, sağ tarafta kalkan reklamlardan kaynaklanan tıklama kayıplarını telafi ederek CPC’yi eskisiyle aynı düzeyde tutacağını söyleyebiliriz.
  • Ayrıca dördüncü reklam, reklamdan çok organik gösterime benziyor. Bu da manşet reklamları için büyük avantaj, çünkü bazı kullanıcılar organik sonuçları tercih ediyor.
  • Üstelik manşetteki dördüncü reklam yeri reklam uzantılarını da kullanmanızı sağlıyor. Böylece işletmenizin iletişim bilgilerini, ürün görsellerini ve bağlantıları vurgulayarak reklama daha çok bilgi ekleyebilirsiniz ve bu da tıklama oranınızı artırır.

2. Reklam gösterimleri yok olmayacak, sadece yer değiştirecek

Tabii ki Google için “Dükkan benim”; ancak Google da para kazanmak için CPC gerçeklerine uygun davranmak zorunda ve bu yüzden Google neden böyle yaptı diye sormamız son derece yerinde.

Google masaüstü arama sonuçlarında gösterilen reklamlarla mobil arama sonuçlarında gösterilen reklamlar arasındaki farkı azaltmak istiyor. Böylece mobil ve masaüstü CPC arasında tutarlılık artacak ve reklamverenler masaüstü ile mobil için ayrı ayrı rekabet etmek zorunda kalmayacaktır.

Öte yandan, Google’ın zamanında mobil ve masaüstü CPC teklif portföyünü tek havuzda birleştirmiş olması gibi bu da mobil CPC’nin artmasına ve belki de masaüstü CPC’nin biraz azalmasına yol açabilir. Reklamveren için eskisinden biraz daha hesaplı tekliflere yol açsa da bu uygulama Google’ın gelirlerini artıracak gibi görünüyor.

Kısacası alışveriş amaçlı aramalara odaklanan anahtar kelimeleri kullanan reklamların SERP gösterimlerinin artacağını söyleyebiliriz. Sadece 1, 2 veya 3 reklam içeren SERP bulmak zorlaşacak. Yeni 4. reklam yeri sayfanın sağından kaldırılan reklam gösterimlerini telafi edecek. Nitekim şimdiden 4. reklam yeri yaklaşık yüzde 20 gösterime ulaştı.

3. Reklam uzantıları artıyor ve raporlama kolaylaşıyor

Eskiden işletme adresi, site bağlantısı ve görseller sadece manşet reklamlarına eklenebiliyordu. Eskiden reklamınız yan konumda ise ve sayfa üstü ile sayfa altı reklamlarda 4. sıraya atılıyorsa artık daha yukarıda gösterilebileceksiniz.

Ayrıca her yerde reklam uzantısı kullanabileceğiniz için sayfa altı reklamları için ayrı performans raporu tutmanız gerekmeyecek.

4. Organik arama kaybetti

Çünkü eskiden CPC reklam alanındaki 4. konum organik arama sonuçlarının 1. sırasına aitti. Artık 4. CPC reklamına ait ve bunda şaşılacak bir şey yok. Google hangi alana yatırım yaparsa yapsın gelirlerinin önemli bir kısmı arama sonuçlarından gelen bir reklam ve medya platformudur. Bu yüzden yıllardır reklamları öne çıkarıp organik sonuçları alta itiyor.

Kısacası paniğe kapılmayın

Çünkü SERP’in sağındaki reklamlar toplam SERP tıklamalarının yüzde 15’inden azını oluşturuyordu; yani Yozgat ağzıyla sıkıntı yok.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*