21 Kasım 2018

Google Mobil Arama Güncellemesini Tüm Dünyada Yayınladı

Uzun zamandır bahsettiğimiz ve mobil cihazlardaki aramaları iyileştirmek, mobil cihazlar ile uyumlu siteleri mobil aramalarda daha üst sıralarda göstermek için Google‘ın giriştiği arama algoritmalarındaki güncelleme bugün itibariyle yayınlandı. Geliştirici blogundaki bir paylaşımla da duyurulan bu güncelleme ile mobil uyumlu olmayan web sayfalarının ciddi şekilde ranking kaybı yaşayacağı tahmin ediliyor.

google mobil

Ancak ortalık bu kadar siyah – beyaz değil; daha çok gri tonlarda. Google açıkça, bu değişimin yalnızca mobil cihazlar üzerinden yapılan aramaların sonuçlarında etkili olacağını, masaüstü bilgisayarlardan yapılan arama sonuçlarında bir değişiklik olmayacağını belirtti. Ayrıca, aramada kullanılan anahtar kelimelere uygunluk ve içerik kalitesinin hala çok önemli bir metrik olduğunu ve bir web sitesinin mobil uyumlu olmasa da içerik kalitesi ve arama anahtar sözcüklerine uygunluğu ile hala arama sonuçlarında yukarılarda çıkabileceği belirtiliyor.

Tüm dillerde geçerli olan bu yeni algoritma, tüm web sitesine birden değil, teker teker web sayfalarına uygulanıyor. Yani sitenizin m. alt domainli sayfaları varsa durumunuz iyi diyebiliriz.

Google’ın istediği, kullanıcılar mobil cihazlarından bir sayfaya girdiklerinde metinleri büyütmek zorunda kalmadan okuyabilmeleri, sayfanın görsel öğelerinin dikey konumda da görüntülenebilmesi, üzerine dokunulacak nesnelerin (menü düğmeleri vs.) arasında yeterli boşluk bırakılmış olması gibi kullanıcı deneyimini ve kullanım kolaylığını artıracak kriterler.

Web sayfalarınızın mobil uyumlu olup olmadığını buradaki araçtan, tüm sitenizin mobil uyumluluğunu ise buradaki araçtan denetleyebilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*