15 Kasım 2018

Google Mobil Aramalar İçin Algoritmalarını Değiştiriyor

Google, mobil arama sonuçlarını gösteren algoritmalarında iki önemli değişiklik yapacağını duyurdu.

21 Nisan 2015’ten itibaren başlamak üzere Google, mobil arama sonuçlarında daha mobil dostu faktörleri kullanacak ve mobil uygulamaların kullanım oranlarına bakarak arama sonuçlarında gösterecek. Bu özellikle mobil ticaret sitelerini ilgilendiriyor.

Yani artık Google algoritmaları sitenizin yalnızca mobil uyumlu olup olmadığını göstermekle kalmayacak, eğer siteniz mobil uyumluysa arama sonuçlarında daha yukarıda çıkartacak. Google’ın açıkladığına göre bu değişim, özellikle mobil arama sonuçlarında büyük fark yaratacak ve dünya çağındaki tüm dillerdeki aramalarda geçerli olacak. Yani, artık mobil aramalara göre de SEO düşünmemiz gerekiyor. Google’ın 2013 yılında mobil uyumlu olmayan sitelerin rankinglerini düşüren algoritmaya bir ek olarak bu yeniliklerin geleceği belirtiliyor.

Google ayrıca, kulalndıkları cihaza ve aradıkları konuya göre daha ilgili sonuçlar ile karşılaşacaklarını öngörüyor.

Trulia-app-indexing

Peki bu algoritma neden hemen çalıştırılmaya başlanmıyor? Google açıkça, sitelere hazırlanmaları için zaman vermek istediğini belirtiyor. Böylece herkesin sitesini mobil uyumlu yapmak bir kaç aylık zamanı olacak. Google zaten bir süredir mobil uyumluluğu bir ranking factor olarak denemekteydi. Nihayet sonuçlarını göreceğiz.

Sitenizin ne kadar mobil uyumlu olduğunu test etmek için Google’ın Mobil Uyumluluk Testi sayfasını kullanabilirsiniz. Google’ın bir internet sitesinin nasıl mobil uyumlu olacağını anlatan Mobil Dostu Web Siteleri  dokümanını da okumanızı öneririz.

Google’ın indekslediği mobil uygulamalar

Google yukrıda anlattığımız algoritma değişikliğine ek olarak, App Indexing tarafından indekslenmiş mobil uygulamaların da arama sonuçlarında avantajlı olacaklarını duyurdu. Bu yalnızca, uygulamaya sahip olan kullanıcılar mobil cihazlarına giriş yaptılarsa çalışacak. Yani bu karmaşıkmış gibi görünen durumun basit anlatımı, bu arama sonuçlarındaki iyileştirme yalnızca Android uygulamaları için geçerli olacak. Böylece indekslenmiş uygulamalardaki içerikler de mobil arama sonuçlarında gösterilecek. App Indexing ile daha fazla bilgi almak için buraya bakabilirsiniz.

imdb_srp0XEIvHeSosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*