16 Kasım 2018

Google Mobil Reklam Pazarını Yine Değiştiriyor

Google‘dan mobil aramaları ilgilendiren iki önemli haber geldi. Bunlardan birisi Google’ın AdWords için yeni reklam modelleri, diğeri ise mobil aramalar ve masaüstü aramaların karşılaştırılması.

İkincisini açıklamak çok kolay. Google aynen şunu diyor: “ABD ve Japonya’nın da dahil olduğu 10 ülkede mobil cihazlar üzerinden yapılan Google aramaları, masaüstü aramalarını geçti“.

Yakın gelecekte mobil aramaların masaüstü aramaları geçeceğini biliyorduk. Görünüşe göre bu yakın gelecek, dünde kalmış. Bu yüzden Google aynı zamanda yeni reklam modelleri ile, pazarlamacıların kullanıcıları hedefleyip, dönüşüm sağlamaları yolunda daha önce mobilde hiç var olmayan bir model denemeye başlıyor.

Google’ın yeni cihazlar arası dönüşüm izleme özelliği ile pazarlamacılar kullanıcıların masaüstü ve mobil cihazları arasında nasıl geçiş yaptığını görebilecekler. Bu yeni özellik ile birlikte kullanıcının satın alma kararını hangi cihaz üzerinde verdiği de belirlenebilecek ve reklam yatırımı bu durumlar göz önünde bulundurularak yapılacak.

Yeni reklamlar, mobil cihazlar için geliştirilen diğer interaktif reklam formlarına çok benzer şekilde sıfırdan tekrar tasarlandı.

Reklamlar artık daha işlevsel ve spesifik pazarlar için tasrlanıyorlar. Örneğin, oteller için tasarlanan yeni reklamlarda kullanıcı, doğrudan reklam üzerinden aradığı gibi bir oteli bulup, yine doğrudan reklam üzerinden rezervasyonunu yaptırabilecek.

Yeni reklam modelinin en önemli özelliklerinden birisi ise, bir reklam tıklamasının ne zaman mağaza ziyaretine dönüştüğünün belirlenebilmesi. Bu özellik şimdilik yalnızca ABD, Kanada ve Avustralya’da çalışıyor.

Google kullanıcı tarafından sağlanan veriler, coğrafi konum verileri ve reklam görüntülenme verilerini kullanarak, bir kullanıcının mağazayı ziyaret edip etmediğini ortaya çıkartabiliyor.

Kullanıcının reklam deneyimi

Özellikle mobil cihaz kullanan kullanıcıların eskisine göre çok daha yüksek beklentileri var. Her şeyi doğru istiyorlar ve her şeyi hemen istiyorlar. Bu da pazarlamacıların, kullanıcıların isteklerine, nerede olurlarsa olsunlar hemen cevap verebilmelerini gerektiriyor. Bu yüzden Google’ın yeni reklam modelindeki birincil öncelikli konular acillik ve uyumluluk.

Yukarıda Google’ın yeni reklam modelini spesifik pazarlar için özel olarak tasarladığından bahsetmiştik. Bunlara bir göz atalım:

otomotiv

Otomotiv: Araba satın almak isteyen kullanıcılar araştırma, öğrenme ve karşılaştırma yapmak için ortalama 15 saatlerini internet başında harcıyorlar. Kullanıcılar otomobil satın almak için internette gezinirken, hayallerindeki arabanın görsellerini görmek istiyorlar. Aslında, otomobiller için yapılan Google aramalarının yarısı görsellerde yapılıyor. Bu yüzden Google, mobil cihaz üzerinden otomobil aradığınızda sizi araç görsellerinin olduğu bir galeriye götürüyor ve görselin üzerine bastığınızda araç hakkında daha detaylı bilgiler veriliyor. Aynı zamanda bilgilerin hemen altında aracın fiyat karşılaştırmaları ve satıldığı bayilerin listesine ulaşılabiliyor.

otel

Oteller: Oteller ile ilgili öyle ya da böyle her gün milyonlarca arama yapılıyor. Bu da, her gün milyonlarca potansiyel otel rezervasyonu demek. Kullanıcılar otel araştırırken fiyat, oda uygunluğu, seyahat deneyimleri, Google Street View ve yüksek çözünürlüklü fotoğrafları arıyorlar. Google’ın Hotel Ads reklamları aradığınız otelleri doğrudan reklam içerisine gösterecek. Bu gösterimde fiyat ve oda uygunluğu bilgileri de yer alacak. Kullanıcı uygun görürse doğrudan otelin sayfasından hemen rezervasyonunu yapabilecek.

 Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*