18 Aralık 2018

Google Mobil Reklamlarına “Satın Al” Butonu Geliyor

Google, belki de şimdiye kadar yaptığı en önemli deneye başlamak üzere: Mobil reklamlara doğrudan “Satın Al” butonu koyarak, kullanıcıların mobil cihazlarındaki satın alma sürecini mümkün olduğunca kısaltmaya çalışıyor. Böylece Google mobilde, arama motoru ile Amazon arası bir meleze dönüşecek. Bu hareket, sürekli olarak gelişen mobil dünyada Google’ın arama iş süreçlerini geliştirmek için attığı son adım olarak anılıyor. Mobil dünyada kullanıcılar artık çoğunlukla Facebook, Whatsapp, Twitter, Instagram ve Amazon gibi uygulamalarda zaman geçiriyorlar; ve Google bunların hiç birine sahip değil.

Özellikle ABD’de Google uzun zaman boyunca arama sonuçları reklamlarından e-ticaret ekosisteminde büyük gelirler elde etmişti. Ancak son yıllarda Amazon’un iyice palazlanması ve ABD e-ticaret pazarını domine etmesi ile birlikte Google için tehlike çanları çalmaya başladı. Kullanıcılar artık bir ürün arayacakları zaman ya doğrudan Amazon’un sitesine ya da uygulamasına girip arama yaptıkça, Google her seferinde başka bir potansiyel gelirini kaçırmaya başladı. Google, artık bu gidişata bir dur demek ve internette ürün araya kullanıcıların yine kendisi üzerinden arama yapmalarına özendirmek istiyor.

Google kendi ayağına mı sıkıyor?

Edindiğimiz bilgilere göre Google reklamlarındaki “Satın Al” butonu, reklam bölümünün hemen yanında yer alacak. Kullanıcılar, hiç bir başka siteye yönlenmeden doğrudan bu butona tıklayarak alışverişlerini tamamlayabilecekler. Bu değişim, özellikle e-ticaret perakendecilerinin potansiyel olarak daha çok ürün satmaları, ancak daha az kullanıcı verisi toplamaları anlamına geliyor. Daha az kullanıcı verisi toplayan perakendecilerin ise, ellerindeki sınırlı veri ile Google reklamlarını nasıl eskisi gibi hedefleyeceklerine dair bir açıklama yok; yüksek ihtimalle hedefleyemeyecekler.

Kullanıcı eğer “Satın Al” butonunu kredi kartı bilgisi ile kullanacaksa, e-ticaret sitesi bu bilgiye erişemeyecek. Dolayısıyla, kullanıcı daha sonra siteyi ziyaret ederse herhangi bir bilgi kaydedilmediği için hızlı satın alma yöntemleri teklif edilemeyecek. Ayrıca site, kullanıcının tarayıcısına bir cookie de yerleştirememiş olacak. Bu da, ürünü satın alan kullanıcıya ileride kişiselleştirilmiş reklamlar veya teklifler gösterilmesini imkansız hale getirecek.

Google tabi ki bu verileri e-ticaret siteleri ile paylaşma yoluna gidebilir, ancak verilerin hangilerini ve ne kadarını paylaşacak? Gerçekten vaat ettiği türde ve miktarda veriyi paylaştığı nasıl ölçümlenecek? Her halükarda online mağaza sahipleri müşteri bilgisinin yalnızca bir kısmına sahip olacaklar ve eğer Google’ın bu yöntemi tutarsa, teorik olarak müşterilerin başka siteleri ziyaret etmesine gerek kalmayacak.

Sitesine hiç girilmeyen bir şirketin ürünleri doğrudan Google üzerinden satıldığında, gerçekten o şirketin bir e-ticaret değerinden söz edebilir miyiz? Google’ın bu planı sanki çoğu e-ticaret sitesini bir ürün tedarik firması haline sokabilirmiş gibi duruyor.

Kullanıcılar için her türlü kolaylık

Perakendecilerin akıbeti belli olmasa da bu uygulamanın kullanıcıların işini çok kolaylaştıracağı kesin. Mobil e-ticaretin büyümesinin önündeki en büyük engelin aslında satın alma süreçlerinin zorluğu olduğunu biliyoruz. Masaüstü bilgisayarda rahat rahat doldurulan formlar, kredi kartı numaraları gibi detaylar mobil cihazlarda çok büyük soruna dönüşüyor. Ayrıca masaüstü bilgisayar kullanırken bir internet sayfasının açılmasını beklemeye daha çok tahammül edebiliyorken, mobil cihazlarda bu tahammül sınırımız bir kaç saniye ile sınırlı. Bu yüzden, görüp beğenilen bir ürünün tek tıkla alınabilmesi, mobil cihaz kullanıcılarına çok büyük kolaylık sağlayacak.

Ayrıca Google’a reklam veren firmaların çoğu zaten ürün fotoğraflarını, ürün bilgilerini ve stok bilgilerini Google ile paylaşıyorlar. Ürünü satabilmek için gereken tek adım bir ödeme sistemi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*