19 Kasım 2018

Google: “Mobil sitelerin oranı yüzde 4,7 arttı”

Google sonunda mobil uyumlu sitelerin mobil aramalarda daha üst sıralarda çıkmasını sağlayacak algoritma değişimini hayata geçirdi. Yaklaşık 2 aydır sürekli üzerinde konuşulan bu konu doğal olarak internet sitesi sahiplerini ve tasarımcıları da harekete geçirmiş olacak ki, Google’un blogunda mobil uyumlu site oranlarının %4,7 artış kaydettiğinden bahsedildi.

google mobil

%4,7’lik oran artışı, aslında bu kadar zaman önceden duyurulan bir algoritma güncellemesi için az kabul edilebilir. Özellikle son 1-2 haftadır basının bu konuya eğilmesi ile bir çok kişi gerekli değişiklikleri yapmak için yeterli zaman bulamamış veya bu değişikliklerin ne anlama geldiğini tam olarak anlamamış olabilirler. Yine de önümüzdeki günlerde bu oranın giderek daha fazla artacağını öngörüyoruz. Sitelerinin organik erişimlerinde keskin düşüşler gören site sahipleri ve yöneticileri, bunun sebebini araştırdıklarında Google’ın algoritma değişimini öğrenecek ve buna göre sitelerini tekrar yapılandıracaklardır.

Sitelerin mobil uyumlu olmaması zaten kullanıcıları kendilerinden uzaklaştıran bir durum. Kullanıcıların yüzde 74’ü cep telefonlarında mobil uyumlu olmayan bir site ile karşılaştıklarında daha içeriğine bakmadan o siteyi terk ettiklerini söylüyorlar. Bunu yapmayan kalan yüzde 26’lık kesimin ise artık mobil uyumlu olmayan sitenize arama motoru üzerinden rastlama ihtimali de çok azaldı.

Daha önceki yazımızda da dediğimiz gibi, Google’ın algoritma değişikliği tamamen siyah – beyaz bir tablo önümüze sermiyor. Yani mobil uyumlu olmayan siteler arama sonuçlarında gösterilmeyecek diye bir durum yok. Google, 200’den fazla ranking sinyalini değerlendirerek bir sitenin arama sonuçlarında nerede gözükeceğini belirliyor. Yani benzersiz ve çok kaliteli içeriğe sahipseniz, mobil uyumlu olmayan siteniz hala mobil aramalarda üst sıralarda çıkabilir. Ancak size alternatif olabilecek bir mobil uyumlu site varsa, onların sizden daha üst sıralarda çıkacağından emin olabilirsiniz.

Google’ın kullandığı ranking faktörü ve sinyallerinden daha önce uzun uzun bahsetmiştik. Mobil uyumlu olup olmamanın, arama sonucu sıralamasını tam olarak ne kadar etkilediğine dair elimizde henüz bir veri yok, ancak Google’ın açıklamaları bu etkinin “çok” olacağı yönünde.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*