16 Aralık 2018

Google Müzik Mağazasını Hizmete Sunuyor

Uzun zamandır Google‘ın piyasaya Apple iTunes’a benzeyen bir müzik sistemi çıkarmayı planladığı konuşuluyordu. MP3 satma hizmetini başlatamayan, fakat cloud üzerinde müzik depolama hizmeti sunan Google, nihayet MP3 satışına da başlıyor.

Android Geliştirme Departmanı Başkanı Andy Rubin tarafından açıklandığına göre, cloud sistemini de kullanacak olan Google Music Store, kullanıcılarına hem iTunes gibi ücretli müzik satma hizmeti hem de bilgisayar ya da farklı cihazlarındaki müzikleri cloudda depolama hizmeti sunacak.

Belirtildiğine göre, Google yeni hizmeti ile kullanıcılarının depoladıkları müziklerin yasal olup olmadıklarını da denetlemeyecek. Google müzik mağazası aynı zamanda kullanıcılarının müziklerini paylaşmalarına da izin verecek.

Yani Google, aynen iTunes Match’in yaptığı gibi, Google Musicten yararlanan bir üyesinin bilgisayarında satın alınmış, CD’den kopyalanmış ya da illegal yöntemlerle indirilmiş olan şarkı ve albümleri de listesine katacak. Bu müzik arşivleri aynı zamanda tüketiciler için cloudda da depolanacak. Clouddaki bu arşivin hepsi, kullanıcının belirlediği kişiler tarafından dinlenilebilecek.

Google Music Store kullanıcıları, diledikleri zaman ve diledikleri cihazlarla Google’ın cloud hizmetinden yararlanıp müzik listelerine ulaşabilecekler.

Google yetkilileri, müzik satışına kısa bir süre içerisinde başlayacaklarını belirtirken EMI ile anlaşmaya vardıklarını da iletiyorlar. Google’ın Universal, Sony Music ve Warner Music ile görüşmeler içerisinde olduğu da belirtiliyor.

Google Music Store hizmetinin ABD’de gelecek ay içerisinde hizmete başlayacağı belirtiliyor. Hizmetin ne kadar sürede uluslararası yaygınlığa kavuşacağı ise henüz paylaşılmıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

Fikrini söyle

*