17 Kasım 2018

Google Now, Apple Siri’ye Rakip Oluyor

Google bugün yaptığı açıklamada, iPhone ve iPad’lerde kullanılacak, sesli komutlarla çalışan gelişmiş bir arama motoru uygulaması geliştirdiklerini duyurdu. Bu uygulama, Android’in Jelly Bean adındaki yeni versiyonunda şu an yer alıyor. iOS cihazlarındaki uygulamalarda ise Google Now’ın biraz daha değiştirileceği belirtildi.

Google Now, Google’ın yaptığı Apple’ın Siri benzeri bir uygulama. Kullanıcılar bu asistan sayesinde Google’ın engin bilgi denizinden sesli asistan aracılığıyla yararlanabilecek. Örneğin en yakındaki restoranları öğrenmek istediğinizde Google Now’ın dijital sesi birkaç saniye içinde size bir kaç restoran alternatifi sunacak.

Google’ın bu atağı, Apple’ın ses komutlu asistanı Siri’nin tahtını iOS cihazlarında da elinden alabilir; çünkü Apple’ın hala beta versiyonu olarak değerlendirdiği Siri, siz ona bir soru sorduğunuzda, aramaları Google üzerinden yapmadığı için soruların cevaplarını bulmakta bazen sıkıntı yaşayabiliyor. Eğer Siri cevabı bulamazsa, sizi Google’ın arama sayfasına yönlendiriyor.

Apple, iOS 6 ile beraber Siri’ninde çalışma alanını geliştirmesi bekleniyor. Bu sonbaharda piyasaya çıkması beklenen iOS 6 işletim sistemiyle beraber Siri, Google Now’ı taht yarışından eleyebilir mi bunu sonbaharda göreceğiz; ama şu anki testlerde Jelly Bean’de kullanılan Google Now, Siri’yi tahtından etmişe benziyor.

Google, iPad ve iPhone için yapılan uygulamaların bir kaç gün içinde hazır olacağını duyurdu. Google’ın bu atağına Apple’ın nasıl karşılık vereceğini de önümüzdeki günlerde göreceğiz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*