18 Kasım 2018

Google Online Alışverişe Başlıyor

Google, eskiden sadece tabletlerle uyumlu olan Google Catalogs özelliğini internete taşıyarak online alışveriş dönemine başlıyor. Google Catalogs‘un kullanıcıların kullanımına açılmasıyla tehlike çanları Amazon ve eBay için çalmaya başlıyor diyebiliriz.

Google, geçtiğimiz Ağustos ayında iPad ve Android tabletler için çıkarttığı Google Catalog uygulaması ile kullanıcılara hizmet vermeye başlamıştı. Bu uygulama ile kullanıcılar, kendi kolajlarını oluşturabiliyor, yakınlardaki bir mağazayı bulabiliyor ya da o şirketin internet sayfasına giderek istedikleri ürünü satın alabiliyorlar.

Google, şimdi de bu uygulamayı internete taşıyarak kullanıcılarını bu kataloglar aracılığıyla online alışverişe yönlendirmeye çalışıyor. Google’ın ilk olarak dün internet üzerinde yayınladığı bu kataloglar ile kullanıcılar, satıcıların kendi internet sitelerine yönlendiriliyor. İlerleyen zamanlarda bu tarz katalog kullanımların artacağına değinen Google, internet kullanıcılarının alışveriş yaparken aynı zamanda sevdikleri markaların farklı ürünlerine de göz gözdirebileceklerini söyledi.

Google Catalogs özelliğiyle Google, Amazon ve eBay ile tüketiciler arasındaki bir bağ olmaktan çıkarak, bu iki şirkete rakip olacağa benziyor. Kullanıcılar artık sadece Google üzerinden alışveriş yapma imkanı bulabilecekleri için bu durum Amazon ve eBay’in satışlarını belli bir ölçüde etkileyebilir.

Google’ın bu e-ticarete yönelmekteki ilk hamlesi değil. Geçtiğimiz Mayıs ayında satıcıların ücretsiz olarak ürünlerini listemelerini sağlayan Google Product Search adlı özelliği yayınlayan Google, bu aydan itibaren Google Shopping’de ürünlerinin listelenmesini paralı yapmaya başlayacak. Burada ürünlerinin listelenmesini isteyen satıcılar Google’a ödeme yapmak zorunda olacaklar. Bu da, eğer ürünlerinin listelenmesi için para ödeyen bir satıcıysanız, güvenili bir satıcısınız anlamına gelecek.

Bu çalışmanın bir sonraki adımı ise ödeme işlemi olacak ki, Google’ın hali hazırda var olan Google Wallet özelliğinin gelecek dönemdeki Google Shopping özelliğiyle entegre edilmesi halinde Amazon ve eBay‘in bundan büyük darbe alması söz konusu olabilir. Sonuçta şu an dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google’ın birden bire dünyanın en büyük alışveriş mağazasına dönüşmesi kullanıcılar için iyi olsa da Google’ın rakipleri için çok da iyi olmayabilir.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*