20 Kasım 2018

Google Penguin Filtresine 3.0 Güncellemesi Geldi

Google bir yılı aşkın süredir değişiklik yapmadığı Penguin algoritmasında güncellemeye gidiyor. en son güncellemesini 4 Ekim 2013 tarihinde alan Penguin’in 3.0 olduğunu varsaydığımız bu yeni güncellemesi yavaş yavaş uygulamaya giriyor.

Search Engine Journal‘ın bildirdiğine göre Google, Penguin algoritmasına değişiklikler yaptığını onaylamış durumda. Bu değişikliklerin, özellikle spam backlink’lere yoğunlaştığı da bilinen bir gerçek. Güncellemenin tamamen uygulamaya koyulmasının ardından Google’ın resmi bir açıklama yapıp, aramaların yüzde kaçlık dilimine etki edeceğini açıklayacaktır. Yeni güncellemenin de detaylarını derinlemesine öğreneceğiz. Şu anda SEO raporlama araçlarına baktığımızda Google’da değişiklikler olduğunu çok net görebiliyoruz. Siz de aşağıdaki görselden bunu kontrol edebilirsiniz. Görselin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.

seo araçları google penguin 3

 

Google Penguin 3.0 henüz tamamen uygulamaya geçmediği için bazı SEO araçlarında garip sonuçlar, görüyoruz; bazısında ise hiç bir değişiklik yokmuş gibi görünüyor. Zaman içinde güncelleme oturdukça daha mantıklı sonuçlar bekliyoruz. Bu esnada SEO araçlarında da güncellemeler beklemeye başlayabiliriz. Google, 23 Eylül 2014 tarihinde de Panda filtrelerini 4.1 versiyonuna güncellemişti. Bu güncelleme arama sonuçlarının %3-5’lik bir kısmını etkiliyordu.

Google Penguin’in bir önceki sürümünün (2.1) sitelere nasıl etki ettiğini aşağıdaki iki makalemizden okuyabilirsiniz:

Google’ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 8 – Site İçi Spam Faktörü)

Google’ın 200 Sıralama Faktörü (Bölüm 9 – Site Dışı Spam Faktörü)Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*