14 Kasım 2018

Google, Shopping Express Uygulamasıyla eBay ve Amazon’a Rakip Oluyor

GoogleGoogle, ”Shopping Express” adını verdiği, tüketicilere satın aldıkları ürünü aynı gün içerisinde ulaştıracak uygulamayı piyasaya çıkarıyor. E-ticaret pazarı açısından ”heavy market”(pazarın oldukça yüksek oranını birkaç şirketin elinde tutması) olarak algılayabileceğimiz bu alana dahil olmasını radikal bir karar şeklinde değerlendirmek mümkün.

Amazon ve eBay geçtiğimiz aylarda siparişleri aynı gün içerisinde teslim eden uygulamalarını açıklamışlardı. eBay Now ve Amazon Prime adındaki servisler Google Shopping Express‘e nazaran büyük bir handikapla karşı karşıya. Google’ın uygulaması, özellikle Amazon’a göre oldukça uygun fiyata hizmet veriyor. Yıllık 10 ile 15 dolar arasında daha uygun fiyata sahip olan uygulama, Get it Now ve Instacart‘ın da arasında yer aldığı diğer firmaların moralini bozabilir.

Google Wallet‘ın piyasaya sürülmesi ve Kanadalı dağıtım ağı BufferBox‘ın satın alınmasından sonra böyle bir uygulamayı çok büyük sürpriz olarak nitelendirmek zor. Google’ın ilk dönem hareketlenmelerinin ardından e-ticaret ekosistemine dahil olup olmayacağı soru işareti olsa da bu uygulamayla yanıt artık daha net. Google’ın e-ticaret sektöründe var olmayı düşünmekle beraber bu alanda Amazon ve eBay gibi büyükleri kendisine rakip seçiyor.

Google‘ın bu alanda başarılı olup olmayacağını elbet zaman gösterecek ancak böyle bir devin hemen hemen tüm yatırımlarını tamamlamasının ardından dahil olacağı sektöre ismini yazmaması uzak bir ihtimal olarak gözüküyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*