18 Kasım 2018

Google’dan Spam Yapan Gazetelere Çok Ağır Ceza, Hürriyet Milliyet ve Diğerleri Artık Google’da Yok

Google, bu gece (16.09.2014) yaptığı bir operasyonla, uzun süredir SEO spami yapan ve bir çok kullanıcı tarafından eleştirilen yayınlara çok ağır ceza kesti. Türkiye’deki haber okurlarının, attıkları tartışmalı başlıklar ve içerikler ile çok büyük çoğunluğunu kendilerine çeken büyük basın ve yayın kuruluşlarının sayfaları, artık Google aramalarında ya hiç çıkmıyor, ya da arama sıralarında çok gerilerde çıkıyor. Bizim yaptığımız kontrollerde en yukarıda görebildiğimiz yayın, arama sonuçlarının 37. sayfasındaydı.

Özellikle Türkiye’deki haber trafiğinin büyük bölümünü çeken Hurriyet.com.tr’nin tamamen Google’dan çıkartılması, önümüzdeki günlerde okuyucu kitlelerinin nereye kayacağı hakkında spekülasyonlar doğuruyor.

google

2013 yılında Google’ın arama algoritmalarını güncellemesi ile birlikte artan bir şekilde SEO spam’i yapan yayınlar, okurlarda da tatminsizik bırakıyordu. Görünüşe göre bu akşam oynanan Galatasaray – Anderlecht maçının canlı yayın ve yorumları üzerine yapılan SEO spamleri Google algoritmalarına “yeter” dedirtmiş olacak ki, bir çok yayın ya tamamen Google arama motorunda engellendi veya ranking’leri çok düşürüldü.

SEO spam’inin gerekli durumlarda Google tarafından tüm sitenin arama motoru indekslerinden çıkartılmaya kadar varan cezalar alabileceğini geçen haftaki Google SEO’su üzerine kurguladığımız dosya yazı dizisinde dile getirmiştik. Görünüşe göre bu kurallardan dev yayıncı kuruluşlar da Google’ın gözünde muaf değiller.

Aşağıda şu an ya Google üzerinden erişilemeyen veya rankingleri çok düşürülmüş bizim bulabildiğimiz sitelerin bir listesi yer almaktadır. Durum güncellemeleri için bu haberi takip etmeye devam edin.

 • Hürriyet Gazetesi
 • Milliyet Gazetesi
 • Radikal Gazetesi
 • Habertürk Gazetesi
 • MyNet
 • Akşam Gazetesi
 • Star Gazetesi
 • Bugün Gazetesi
 • CNN Türk
 • Türkiye Gazetesi

17.09.2014

Yeni bir gelişme ile beraber, bazı haber siteleri tekrar Google aramalarında görünmeye başladı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

 1. yunus der ki:

  sonunda oldu demek, ne güzel.

 2. GOOGLE MEDYA DEVLERİNİ BİR KALEMDE SİLDİ
  Google da olmasa bize ekmek bırakmayacaklardı. Bir sürü dev gibi ama iyice pespayeleşmiş sözde haber sitesi sonunda Google’dan veto yedi. Mesela Hürriyet’i tamamen silmişler, keza Mynet’i, Milliyet’i, Türkiye Gazetesi’ni falan. Öyle bir silmişler ki, “Hürriyet” yazıp aratsanız bile sitelerine giremiyorsunuz, dünya varmış, çünkü spam yapa yapa interneti iyice çöplüğe çevirmişlerdi, arama sonuçlarını rezil sayfalarıyla domine ediyorlardı. İnternette kaliteli içerik ürettirmek yerine tık peşinde heder olan koca holdingleri yönetenler herhalde kendi sitelerine girip bakmıyordu. Örneğin VDS Hanım Doğal Holding Yayın İlkeleri’ni falan ilan ettikten sonra, gariptir, Hürriyet’in falan seviyesi iyice aşağı düşmüş, “tık haberciliği” yapılarak okur her gün sayısız defa aldatılır olmuştu. Anaakım medyanın internet siteleri foseptikten farksızdı, çok söyledik, dile getirdik, umurlarında bile olmadı. Umarım bu veto 3 ay falan sürer de milyonlarca lira kaybedince doğru düzgün yayıncılığa geçerler, bizden öğrensinler mesela, ya da başka başarılı internet girişimlerinden. Çünkü kendi ahlaklarına, kendi vicdanlarına, yani kendi başlarına kaldıklarında ne yaptıklarını gördük, demek ki sadece arpaları kesilerek zorla yola getirilecekler, utanç verici bu yönüyle ama utanabilene tabii… Ahbap çavuş, torpil vs ilişkileriyle doldurulan kadroların ortaya koyacağı iş bu kadar olur, benim güzel, yalnız ve ahlaksız ülkem; hakkımızı da Google korudu. Sağ olsunlar.

  • Uğur İskender der ki:

   İyi mi olmuş? Bir haber arayacağın zaman Google arama sonuçlarında bu haberlerin linklerini bulamayacaksın. Hangi haber sitesi kaldı bu haber sitelerinden başka? Gerçi artık sonuçları çıkıyor sitelerin, keşke bu haberi dün gece 11 gibi falan görseydim de Facebook’ta bir sayfada 1 saat önce paylaşılmış, ben de yeni gördüm. Merak ettim acaba Google’a Hürriyet diye yazınca ne çıkıyordu. 😀

 3. hakan der ki:

  googleın yaptığı bu iş tamamen duygusal! bu siteler internet trafiğinin çoğunu çekiyordu ve bu sitelerdede google reklamları yoktu. amaç google reklamlarının olduğu sitelerin trafiğini arttırarak daha fazla para kazanmak. haberi görür görmez bunu anladım. bu kadar iyi piyasayı anlıyorum ve işsizim 🙂

 4. murat der ki:

  Hürriyet ve milliyet sitesi hem google adwords hemde adsense hesaplarını reklam amacıyla hunharca kullanıyordu. Google internet trafiğinden ziyade haksız gelir elde etmek noktasında spam seo yoluyla tık kazandıkları için kaldırdı. 😉

 5. An itibariyle tekrar yayına geçti, göz dağı verildi.

 6. Arada öyle bir tahtı titretmek iyidir. Disiplin, doğruluk ve düzen tekrar gözden geçirilir.

 7. Yapılanın adil olduğunu düşünüyorum.

 8. Her gün dilediğim başka bir şey yoktu. Bir bilgi arıyoruz, en büyük şirketler dahi bununla ilgili spam yaparak bizi siteye çekiyor. Sonunda beddua ederek ayrılıyoruz. Ne kadar çok zaman kaybı.

 9. Uğur İskender der ki:

  Valla geride falan değil, direkt ilk sırada çıkıyor sonuçlar.

  • Uğur İskender der ki:

   Haa tamam tamam, “Yeni bir gelişme ile beraber, bazı haber siteleri tekrar Google aramalarında görünmeye başladı. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.” diye yazıyormuş haberin sonunda. Haberi tam okumadan yazmıştım. 😀

Fikrini söyle

*