14 Kasım 2018

Google TV’nin Online’a Etkisini Analiz Etmeye Başladı

Kitlesel medya, tüketicilerin markalar ile ilginç şekillerde etkileşime geçmesini sağlıyor. Bir televizyon veya radyo reklamı, tüketicide “bunun ne olduğunu bilmeliyim”, “oraya gitmeliyim” veya “bunu almalıyım” etkisi yaratıyorsa, genellikle online dünyaya yöneliyorlar. Bunu hemen, o sırada yanlarında internete erişebilecekleri hangi cihaz varsa onunla yapıyorlar.

TV-attr-model-1024x588

Geçen yıl Google, televizyon ve radyo gibi offline kanalların dijitaldeki etkisini ölçen analiz araçlarını ortaya çıkartmıştı. TV Attribution denilen bu aracı şimdi ise Google arama verileri ve Rentrak’ten elde edilen yayınlanma verileri ile eşleştirip, pazarlamacıların televizyon yayınlarındaki önemli anları daha iyi anlamalarını sağlamak niyetinde.

Yeni arama davranışları, yeni arama analizleri

tv-watching

Medyada karşılaşılan reklamlar tüketicileri artık doğrudan bir siteye yöneltmek yerine, aramaya yöneltiyor. Bu yeni araçlar ile birlikte pazarlamacılar ve reklamcılar, dakika dakika kullanıcıların online davranışlarını TV yayınları ile ilişkilendirerek görebilecekler. Örneğin bir televizyon programının veya bir radyo reklamının kaçıncı saniyesinde ilgili anahtar kelimelerin hedef kitle tarafından aranmasında artış sağlandı veya reklam yayınlandıktan sonra hedef kitlenin online dünyadaki tepkisi ne oldu görmek mümkün oluyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*