15 Kasım 2018

Google ve Apple Ayrılırsa Arama Reklamcılığına Ne Olacak?

Google‘ın arama motoru, Apple cihazlarında varsayılan arama motoru olarak geliyor. Ancak son zamanlardaki kulis dedikoduları, Apple ve Google’ın bu ortaklıklarını bitirmek üzere oldukları yönünde. Uzmanlar, böyle bir durumda varsayılan Google arama motorunun Yahoo veya Bing ile değiştirileceğini düşünüyorlar. Eğer böyle bir şey olursa, arama reklamcılığına ve genel olarak arama ortamına ne olacak?

google

adMarketokace’in CEO’su ve Genel Kurul Üyesi Jamie Hill, Google’ın en çok kar getiren trafiğinin, masaüstü bilgisayarlardan gelen Google aramaları olduğunu belirtiyor; ancak bu oran düşüşte. En karlı trafiğin masaüstü aramalar olmasının sebebi, Google’ın hizmet için başka bir üçüncü parti ile anlaşması gerekmediği için, gelirin tamamını kendisi alıyor. Oranın düşmesinin sebebi ise, son zamanlarda özellikle cep telefonu, tablet gibi cihazların artması ile birlikte aramalarda fragmantasyon olması. Artık kullanıcılar masaüstünde yapabildikleri her şeyi değil ama, çoğu şeyi mobil cihazlarından da yapabiliyorlar.

Reklamcılar Google’dan rahatsız

Masaüstü arama oranlarının azaldığını biliyoruz ama ne kadar azaldığını tam olarak bilemiyoruz. Çünkü Google finansal raporlarında aramalardan gelen gelirde bir masaüstü – mobil ayrımı yapmıyor ve tüm doğrudan kaynakları tek kalemde gösteriyor. Böyle bakıldığında genel arama oranları artıyor ancak hangi bölümün ne kadar arttığını bilemiyoruz.

Ve tam da bu durum, reklamcıların yavaş yavaş Google’a olan güvenlerini kaybediyor olamalarının sebeplerinin en önemlilerinden birini yaratıyor: Google’ın şeffaf olmaması. Google, veri ve fiyatlandırma konularında şeffaf bir firma değil; tam bir kara kutu. Reklamcılar Google’ın hala çok iyi performans gösterdiğini düşünüyorlar, ancak kendilerinin çıkarlarını koruduğunu düşünmüyorlar. Verilerinin gerçekten güvende olduğunu düşünmüyorlar, harcamalarının olabilecek en iyi şekilde yansıma bulduğunu düşünmüyorlar, trafikleri için en adil ödemeyi aldıklarını düşünmüyorlar. Kimse Google’dan reklam almaktan veya reklam satmaktan vazgeçecek değil ancak reklamcılar alternatif seçenekler de aramaktalar.

İptal edilen kontratlar

Google’ın tarayıcı kontratları, doğrudan arama trafiğini etkiliyor. 2014 yılının Kasım ayında Mozilla ile yaptığı kontrat bitti ve yenilenmedi. Apple’ın Safari tarayıcısı ile olan kontratı da şu sıralar son günlerini yaşıyor.

Safari kontratının yenilenmemesi Google için çok büyük bir kayıp olur, özellikle mobil alanda. Masaüstünde Safari’yi kaybetmek Google’ın umrunda bile olmayabilir. Ancak Safari’nin mobil versiyonu Google için felaket demek. ABD’de Apple, cep telefonu pazarının %40’ını ve tablet pazarının %70’ini kontrol ediyor. Eğer Google Apple ile olan kontratını yenileyemezse, bir gece içinde mobil gelirinin yarısını kaybedebilir.

Ancak bu gelir kaybı geçici olabilir. Google artık Safari’nin varsayılan arama motoru olarak gelmese bile, kullanıcılar tarayıcı ayarlarından varsayılan arama motorunu tekrar Google olarak belirleyebilirler. Kontratın yenilenmemesi, kullanıcı tercihlerini değiştirmiyor.

Masaüstü tarafına baktığımızda, Mozilla kontratının kaybedilmesi aslında Google’ı Apple kontratının kaybedilmesine göre daha fazla etkiledi. Ancak bu etki genel duruma bakıldığında yine de küçük. Mozilla, tüm tarayıcı pazarının %10’u demek oluyor. Apple’ın masaüstü Safari tarayıcısının oranı daha da az. Ancak bu durum, yavaş yavaş tarayıcıların Google’dan ayrılıp alternatif arama motorları denemeleri yönünde bir trendin başlangıç noktası olabilir.

Kullanıcıları nasıl etkileyecek?

Google ile Apple’ın kontratlarını bitirmeleri Apple kullanıcılarını etkilemeyecektir. Sonuçta bir telefon satın alırken kimse tarayıcısının varsayılan arama motoru olarak ne kullandığına bakmıyor. Google’ın sadık kullanıcıları da yukarıda dediğimiz gibi istedikleri anda tekrar Google kullanmaya başlayabilirler. Ancak bu oranı tahmin etmek imkansız. Bu yüzden, kontratın yenilenmemesi durumunda Google’ın gelir kaybının bir kaç yüz milyon dolar ile bir kaç milyar dolar arasında olacağı tahmin ediliyor.

Eğer hedef kitlenizin büyük bölümünü Apple ürünlerini kullanan kullanıcılar oluşturuyorsa, kontratın iptali halinde Apple’ın geçmesi muhtemel görünen Yahoo ve Bing arama motorlarının SEO özelliklerine ve arama reklamı anlaşma metinlerine göz gezdirmeye başlasanız iyi olur.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. hakkaten ne olacak google sistemleri tamamen değiştirdi ne yapıcaz bilemedik

  2. her gün yeni bir güncelleme yorumlink mi fother link mi tanıtım yazısı mı karar vermedim

Fikrini söyle

*