14 Kasım 2018

Google ve Facebook E-Ticaret Sektörü Hakkında Ne Düşünüyor?

Shop.ogr‘un her yıl Denver Colorado’da düzenlediği zirveye katılan Google, Facebook ve ShopRunner’ın temsilcileri dijital dünya ile perakendecileri buluşturan e-ticaret sektörüyle ilgili, perakendecilerin gelişmekte olan bu sektörde neler yapabileceklerini ve bu sektörü nasıl yakalayabilecekleriyle ilgili görüş ve bilgilerini dinleyicilerle paylaştılar.

Wall Street Journal‘ın “All Things Digital” adlı köşesinin yardımcı prodüktörlüğünü yapan Kara Swisher da bu konuşmanın moderatörlüğünü yaptı.

Shoprunner‘ın kurucusu ve başkanı Mike Golden, farklı alışveriş kanalları kullanmanın ve doğru ortaklıklarla online iş dünyasına girmenin oldukça önemli olduğu üzerinde durdu. Tüketici verilerinin bu tür ortaklık ve iş anlaşmaları oluşturmak için oldukça verimli olduğunu ama çok kullanılmadığını da konuşmasında belirtirken, birçok kişinin böyle verileri oluşturduğunu ancak kimsenin bunları kullanmadığını da sözlerine ekledi. Mike Golden: “Kimle ortaklık yapacağınız çok önemli. Tüketicinin sizin sitenizle ne yapacağı çok da önemli değil; çünkü tüketiciler zaten farklı kanallar aracılığıyla diğer insanlarla iletişim halindeler” sözleriyle konuşmasına devam etti.

Google’ın Ürün Yönetimi İkinci Başkanı olan Sameer Samat, birçok farklı sosyal ağın ve internet kanalının olmasından dolayı hangi mecranın hangi kullanıcıyı alışverişe yönelendirdiğini söylemenin çok da mümkün olmayacağını söyledi.

Facebook’un Global Dikey Pazarlama Müdürü Mike Fox, sosyal medya devlerinin her birinin bir online karakter yarattığını ve şirketlerin bu karakterleri nasıl kullanacağı üzerinde durarak, kullanıcıların kim olduğu ve sizinkiyle ilgili ne tür benzerlikleri olduğu konusunda Facebook’un ilgili şirketlere yardım edebileceğini söyledi.

Mike Fox sözlerine, “Facebook’un satışları artırmadaki etkisinin insanların bu ürünleri çevrelerindeki arkadaşlarıyla paylaşarak ve ağızdan ağıza yayarak yarattığını söyledi. İnsanlar çevrelerinde tanıdıkları insanlardan tavsiye aldıklarında o ürünleri satın almaya biraz daha yatkın olurlar ve bu yöntem zorlama reklamlardan çok daha etkilidir” şeklinde devam etti.

Mike Golden, mobile alışverişin bu sosyal kanallar ile satıcılar arasında bir köprü olduğunu da belirtti; fakat Kara Swisher’ın tüketicilerin bir çoğunun akıllı telefonlarından ürün araması yapsalar da bu cihazlardan alışveriş yapmadıklarını söylemesi üzerine Golden, büyük e-perakendecilerin, trafiklerinin %25’inin akıllı telefonlardan geldiğini açıkladıklarını söyledi.

Sameer Samat, şirketlerin mobil alışverişe geçmeden önce bazı önemli noktalara dikkat etmeleri gerektiğini söyleyerek yaklaşmakta olan tatil sezonunda şimdiye kadar hiç olmadığı kadar yüksek oranda mobil aktivitelerin gerçekleşeceğini de sözlerine ekledi.

Konuşmaya katılan dinleyiciler arasından bir kişinin perakendecilerin en büyük finans kaynaklarının ne olduğu sorusu üzerine de Mike Fox, birçok perakendecinin e-posta adresleri, müşteri kayıtları, ödeme kayıtları gibi farklı verilerini olduğunu, tüm bu verilerin daha iyi tüketici deneyimleri sağlamak için kullanıldığını söyledi ve verilerin farklı internet kanallarından ticaret yapmayı mümkün kıldığını da sözlerine ekledi.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*