19 Aralık 2018

Google Video Reklamları İçin AdWords Yapısında Sistem Hazırlıyor

Google, video reklamlarının da display ve arama reklamları gibi yaygın kullanılması amacı ile, AdWords ve YouTube reklam hizmetleri arasında bağlantı kurmayı planlıyor.

Yeni hizmeti ile bünyesindeki video reklam sayısının artmasını hedefleyen firma, sadece büyük markaların değil, küçük ve orta ölçekli işletmelerin de video reklamlarından yararlanmalarını istediklerini belirtiyor.

Videolar için AdWords hizmetinde, oluşturulan video reklamların Google networkünde ve YouTube’da yayınlanması sağlanılacak. Reklamverenlerin YouTube hesapları ile in-stream, in-slate, in-display ve in-search olmak üzere 4 farklı kategoride reklam oluşturabilecekleri belirtilirken, reklamverenlerin aynı AdWordsde olduğu gibi tıklama başına ödeme yapacakları bilgisi paylaşılıyor.

Reklamverenlerin Google Display Networkler’inde ve YouTube üzerinde arama, display ya da mobil reklamlarda olduğu gibi video reklamı oluşturabilecekleri ve yönetebilecekleri belirtilirken, bu hizmetlerin Google’ın video reklam sistemi TrueView’ın kullanımını da arttırmak üzere planlandıkları belirtiliyor.

In-stream sistemi, Aralık 2010’da hizmete sokulan ve videoların öncesinde kullanıcıların istedikleri takdirde geçebilecekleri bir reklam sistemi. Bu sistemde reklamverenler, kullanıcılar reklamın en az 30 saniyesini izledikleri takdirde ödeme yapıyorlar.

In-slate sisteminde, kullanıcılara aynı markadan birkaç reklam yerine farklı markaların reklamlarını seçebilme olanağı sunuluyor. 10 dakikadan uzun içerikli videolarda kullanılan bu yöntemde reklamverenler, ancak kullanıcılar 3 reklamdan kendilerine ait olanı izledikleri takdirde para ödüyorlar.

In-search ve in-display reklamları ise YouTube’da arama yaptığımızda öne çıkarılmış olan videolar.

Bütün bu formatların TrueView sistemi altında birleştirildiği belirtilirken, video reklamı kullanmak isteyen firmaların, aynen AdWords sisteminde olduğu gibi kendi tıklama başına maliyetlerini belirleyebilecekleri iletiliyor.

Reklamverenlerin, videoları oluşturulduktan sonra sistem üzerinden videoların kaç kere tıklandığı, hangi kelimelerle arandığı, tıklama başına maliyeti ve tıklayanların demografik bilgilerine de ulaşabilecekleri belirtiliyor.

Google, reklamverenleri videolarında cinsiyet, lokasyon, içerik gibi konularda hedeflendirilmiş reklamlar üretmek anlamında da destekliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*