20 Kasım 2018

Google Wallet, Marka Bilinirliğini Artırmak İçin Android Uygulamalara Yöneliyor

google-wallet
Google, dijital cüzdan uygulaması Google Wallet’ın bilinirliğini artırmak ve pazarın en bilindik ödeme sistemlerinden PayPal’la olan rekabetini artırmak için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Özellikle akıllı telefonların kullanımının artmasıyla beraber dijital cüzdanlara olan ilginin artması, bu uygulamaların kullanıcıların mobil ticarette daha rahat ve kolay alışveriş yapabilmesine olanak sağlıyor.

Google bu nedenle Android uygulamalardaki varlığını daha da artırmayı planlıyor. Şu an birçok Android uygulaması Google Wallet ile ödeme yapıldığında kullanıcılara indirim sunmakta. Google ödeme butonunun yer aldığı uygulamalarda Google Wallet hesabı olan kullanıcılar 2 adımda mobil uygulamalar üzerinden ödeme işlemlerini tamamlayabiliyorlar.

Google ile ödeme seçeneği airbnb, Expedia, Fancy, newegg.com, priceline.com, Ruelala, Tabbedout ve Uber’in mobil site veya uygulamalarında kullanılabiliyor ve bu siteler tüketicilere bu seçenekle ödemeyi tercih ettiklerinde belli promosyonlar öneriyor. Google Wallet ile anında satın alma özelliği Mayıs ayından beri Android uygulamalarda kullanılabiliyor. Bu özellikle beraber şirketler, kullanıcılara Google Wallet ile 2 tık ile mobil cihazları üzerinden ödeme işlemi yapmalarına imkan sağlıyor.

Google 20 Kasım’da Google Checkout özelliğini kapatarak, ödeme işlemlerini Google Wallet’a yönlendirmeyi planlıyor. Bu uygulamayı mobil haricinde web tarayıcılarında da yapmak isteyen şirket, Google Wallet ile Gmail’i ve tabii ki Chrome’u birbirine bağlayarak aylık 750 milyon aktif kullanıcıyı Google Wallet’a yönlendirmek istiyor. Kredi kartı bilgilerini buraya senkronlayan tüketiciler e-ticaret siteleri üzerinden de Google Wallet ile ödeme gerçekleştirebilecekler.

Google’ın özellikle mobilde bu uygulamayı geliştirmek istemesinin nedeni ise sepeti terk etme oranlarını düşürmek. Google’ın açıklamasına göre mobil cihazlarda sepeti terk edenlerin oranı %97 ve birçok tüketicinin sepeti terk etmesinin nedeni ise şirketlerinin internet sitelerinin mobile uyumlu olmaması.

Google’ın karşısında PayPal gibi bir rakibin bulunması ise arama motoru devinin işini bir hayli zorlaştırıyor; çünkü comScore’un Şubat ayında yaptığı bir araştırmaya göre Google Wallet kullananların oranı %8’ken, PayPal kullananların oranı %48’lerde. Bunun yanı sıra marka bilinirliği kıyaslandığı zaman Google Wallet’ı bilenlerin oranı %41’ken, PayPal’ı bilenler %72’lik bir bölümü oluşturuyor. Geçmişi 1998’e dayanan ve 192 farklı pazarda hizmet veren PayPal’ın 232 milyon üyesi göz önünde bulundurulduğunda Google Wallet’ın bu rekabet ortamında öne çıkması için daha zamanı olduğunu belirtmek gerekiyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*