16 Kasım 2018

Google Webspam’i Azaltmak İçin Algoritmalarını Değiştiriyor

Google sonuçlarından daha fazla trafik çekmek amaçlı kurulan “köprü sayfalar” kavramını biliyorsunuzdur. Bunlara “doorway pages” da deniliyor. Köprü sayfalar, belirli arama sorgularında üst sıralarda yer almaları için oluşturulan siteler veya sayfalardır. Bunlar, kullanıcı arama sonuçlarında benzer birden çok sayfaya yönlendirme yapabilmeleri ve her bir sonucun kullanıcıyı aslında aynı hedefe yönlendirmesi nedeniyle kullanıcılar açısından kötüdür. Bu sayfalar, kullanıcıları, nihai hedef kadar yararlı olmayan ara sayfalara da yönlendirebilir.

Google, kendi blogunda bu sayfalara üç örnek sunuyor. Aynen Google’ın yazdığı gibi alıyoruz:

  • Kullanıcıları bir sayfaya yönlendiren, belirli bölgelerin veya şehirlerin hedeflendiği birden çok alan adının veya sayfanın bulunması
  • Ziyaretçileri, sitelerinizin gerçek kullanılabilir veya ilgili bölümüne yönlendirmek üzere oluşturulmuş sayfalar
  • Arama sonuçlarına, açık şekilde tanımlanmış göz atılabilir bir hiyerarşiden daha yakın olan büyük ölçüde benzer sayfalar

Köprü sayfalar hem kullanıcılar hem de Google açısından giderek artan bir sorun haline gelmiş olacak ki, kullanımlarına karşı önlem almaya başlıyor.

Köprü sayfalar, kullanıcıların arama ve internette sörf deneyimini oldukça olumsuz şekillerde etkileyebiliyorlar. Google bundan çok rahatsız, çünkü internet arama keyfi kötü etkilenen bir kullanıcının daha az arama yapma potansiyeli yüksek. Bu da Google’ın en büyük gelir kalemlerinden olan arama reklamcılığını uzun vadede sekteye uğratabilir.

Örneğin kullanıcı bir arama yapıyor ve sonuçlarda listelenen ilk siteye tıklıyor. Tıkladığı site kullanıcıyı başka bir siteye otomatik yönlendiriyor. Kullanıcı sonucu beğenmezse arama sayfasına geri dönüyor ve ikinci bağlantıyı tıklıyor. Yine bir önceki siteye yönlendirilmesi, kullanıcı açısından sinir bozucu. Dahası, Google’ın kullanıcıların gözündeki güvenilirliğini de düşürüyor.

Google açıkça bu şekilde çalıştığını belirlediği sayfaları indekslerinden çıkartacağını söyledi. Bunu ne zaman yapacak veya hangi ölçümlenebilir kriterlere göre yapacak henüz bilmiyoruz; bu konuda detaylı bir açıklama yapılmadı. Elimizde yalnızca Google’ın bu konudan rahatsız olduğu ve önlemler alacağına dair yayınlanmış resmi bir blog yazısı var.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*