10 Aralık 2018

Google Yeni Kargo Hizmeti ile Amazon Prime’ın Peşinde

Wall Street Journal’da yayınlanan bir habere göre Google online alışveriş sektörüne daha derinden dalarak, Amerika genelindeki online mağazaların kullanıcılarına 1 gün içerisinde kargo hizmeti sunmaya hazırlanıyor.

Firmanın aralarında Macy’s, Gap, OfficeMax gibi dev markaların da bulunduğu mağazalar ile görüşmeler içerisinde olduğunun belirtildiği haberde, Google’ın yeni hizmetini gelecek sene içerisinde hazır etmeyi planladığı, 1 günlük kargo hizmetinin tüketicilere oldukça düşük bir ücretle sunulmasının planlandığı paylaşıldı.

Google’ın yeni hizmeti ile doğrudan online satış hizmeti sunmayı değil, arama motorunda ürün arayan tüketicileri anlaşmalı olduğu mağazalara yönlendirerek hızlı kargo seçeneğini sunmayı planladığı da haberde belirtiliyor.

ABD içerisinde normal kargo süresi 6 ile 10 gün arasında değişirken, Amazon bu sene hizmete soktuğu Amazon Prime ile senelik 79 dolar ödeyen kullanıcılarına ücretsiz 2 günde ulaştırma sözü ile kargo hizmeti sunmaya başlamıştı. Bu yeni hizmet ile Amazon’un bu senenin ilk 9 ayındaki satışının geçen seneye kıyasla %42 arttığı belirtiliyor.

Amazon ile Google her ne kadar birbirleri ile birebir rakip olmasalar da, online alışveriş yapmak isteyen tüketicilerin Google’dan önce Amazon sayfalarında arama yapmaları, Google’ın da Amazon gibi dijital kitap gibi ürünleri direk tüketicilere satışa sunuyor olması ve Amazon’un reklam satış hizmetlerinin giderek büyümesi iki firmayı karşı karşıya getirmeye başlıyor.

Google, haberde belirtildiği gibi uygun ücretli bir 1 günlük kargo hizmeti sunmaya başlarsa, sadece Amazon’a değil, 2 günde kargo hizmetinin yanı sıra ücretsiz iade hizmeti de sunan ShopRunner‘a da rakip olacak.

Haberde Google ve Amazon yetkililerinin konu ile ilgili her hangi bir teyit ya da red açıklaması yapmadıkları belirtiliyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Fikrini söyle

*