18 Aralık 2018

Google’a Bir Tepki de Uçuş Arama Sitelerinden

Google, kısa bir süre önce online aramalarda da yer alacak olan uçuş bulma hizmetini başlatmıştı.

Firmanın arama motoru reklamlarının hemen altında, normal sonuçların yukarısında sunmaya başladığı bu hizmet, Expedia, Kayak gibi uçuş bulma firmaların müşteri kesimin bir kısmını ister istemez Google seyahat sonuçlarına yönlendiriyor.

Wall Street Journal’da yayınlanan bir habere göre, uçuş bulma firmaları Google’ın arama motoru gücünü kötüye kullanarak, kendi çıkarlarını gözettiğini öne sürüyorlar.

Orbitz, Expedia, Priceline, Kayak gibi firmaların müşterilerinin %10 ile %20’si arasının Google üzerinden geldiği göze alınacak olunursa, sıralamada aşağılara düşen ve Google ile uçuş bulma konusunda da rekabete giren bu firmaların isyan ediyor olması pek de şaşırtıcı değil.

Google, arama sonuçlarında uçuş seçeneklerini sunarak, uçuşa tıklayan yolcuları direk hava yolları şirketlerine yönlendirirken, seyahat firmaları rezervasyonları kendi sistemleri üzerinden gerçekleştirip, her bir işlem için havayollarından 11 dolar civarında bir hizmet bedeli alıyorlar.

Yayınlanan habere göre direk havayolları sitelerine yönlendirilen yolcuların havayollarına maliyeti ise sadece 1 dolar.

Google, uçuş sonuçlarından kazandığı reklam ücreti ile alakalı her hangi bir bilgi ise paylaşmıyor.

Google’ın farklı ticaret alanlarına girdikçe objektifliğini kaybediyor gibi görünmesi firmalar kadar tüketicilerin de tepkisini çekecek gibi görünüyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Geribildirimler

Fikrini söyle

*