16 Kasım 2018

Google’dan Londra Merkezli E-Ticaret Girişimi Yieldify’a 11,5 Milyon $ Yatırım

5d3_4856-v-6

Global pazarın yanı sıra Türkiye pazarında da faaliyet gösteren pazarlama optimizasyonu girişimi Yieldify.com Google Ventures ve Softbank desteğiyle 11,5 milyon $ dolar yatırım aldı.

E-ticaret sitelerine dönüşüm optimizasyon çözümleri sağlayan Yieldify site ziyaretçilerinin akıllı telefon, tablet, PC gibi farklı cihazlardaki davranışlarını izleyerek nasıl alışveriş yapacaklarını tahmin eden pazarlama yazılımları geliştiriyor.

Yapay zeka ile müşterilerinin online satış hacimleri ve dönüşüm oranlarını artıran teknoloji girişimi Yieldify, site ziyaretçilerinin bir sonraki davranışlarını tahmin ederek e-ticarette yatırım getirisini %97,9’a kadar artırıyor.

 

Otomatik olarak kişiselleştirilen teklifler dönüşümü artırıyor

Haziran 2013’te Jay ve Meelan Radia kardeşler tarafından kurulan Yieldify hızla büyüyen global e-ticaret pazarına kritik dönüşüm optimizasyonu çözümleri sunuyor. Kısa zamanda bünyesinde 120 kişi istihdam eden Yieldify Nisan 2014’ten bu yana yüzde 480 büyüyerek 800 küresel markaya hizmet vermeye başladı.

yieldifylogo

 

Google’ın Avrupa’da yatırım yaptığı 2. şirket

Google, Yieldify dışında b Şubat ayında dijital müzik hizmet sağlayıcısı Kobalt’a yatırım yaptı ve kısa süre önce Oxford Bilim İnovasyon Fonu’na katkıda bulundu.

Yieldify yazılımı kullanıcıların online davranışlarını izleyerek siteyi terk etmek istedikleri zaman pop-up pencerelerle kişiselleştirilmiş avantajlı teklifler gösteriyor ve siteyi terk etmeleri halinde de hatırlatma e-postası gönderiyor. Yieldify sistemi müşterilerin hemen satın almadığı bir şeyi yeterli teşvik veya küçük bir hatırlatma ile satın almaya karar verebileceği fikrinden yola çıkıyor.

 

Müşteriyi tekrar satın almaya ikna ediyor

Yieldify CEO’su Jay Radia şirketin yapay zeka sistemini şöyle açıklıyor: “Marks & Spencer’s web sitesinde olduğunuzu ve bir gömleğe baktığınızı düşünün. Bir sebeple gömleği başka zaman satın almaya karar veriyorsunuz. Bu sırada Marks & Spencer’s size ‘Hey, başka gömlekler de satıyoruz!’ diyebilir.”

Yieldify’ı kurmadan önce Bank of America ve BNP Paribas’da çalışan Radia, Yieldify yazılımını kullanan şirketlerin dönüşüm oranlarını yükselterek gelirlerini yüzde 15’e kadar artırdığını söylüyor. Yieldify müşterileri arasında Marks & Spencer, French Connection ve Ben Sherman da bulunuyor.

 

drive-customer-conversion

 

E-ticaret gelirlerini yapay zeka ile %15’e kadar artırıyor

Yatırım sürecini yöneten Google Ventures ortağı Avid Larizadeh Duggan fon toplama sürecinde Yieldify yönetim kuruluna katılacak. Duggan, Google’ın risk sermayesi iştirakine katılmadan öne Boticca mücevheratta çalışarak online perakende satışlarda tecrübe sahibi oldu.

Larizadeh Duggan yatırımla ilgili demecinde şunları söyledi: “Yieldify ziyaretçileri müşterilere dönüştürmek için yenilikçi bir yaklaşım getirerek pazarlamacıları online müşteri davranışlarını anlamaya yönlendiriyor.”

Berlin, Porto ve Sydney’de de ofisleri bulunan Yieldify, Amerikan pazarına açılmak için New York’ta bir irtibat bürosu açtı ve nakit yatırım yaparak yeni kadrolar istihdam etmeye hazırlanıyor.Sosyal medya ve e-bülten ile de EticaretMag'ı takip edebilirsiniz!

EticaretMag Twitter EticaretMag 

Facebook Sayfası EticaretMag Youtube EticaretMag Google+ E-ticaret 

Türkiye Linkedin Grubu E-

ticaretMag RSS E-

ticaretMag RSS

Yorumlar

  1. Hakan der ki:

    Henüz Türkçe desteği yok. Bu hali ile Türkiyede kullanılabilir bir teknolojimi ve google retargeting’den farkı nedir tam anlamadım.

Fikrini söyle

*